Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Prístup administratívnych pracovníkov do zdravotnej dokumentácie

Dátum: Rubrika: Právo

Od januára 2025 vstúpila do platnosti významná legislatívna zmena, ktorá zásadne mení pravidlá vedenia zdravotnej dokumentácie. Novelizácia zákona rozširuje okruh osôb oprávnených zapisovať údaje do systému e-Zdravie - popri zdravotníckych pracovníkoch môžu túto úlohu po splnení zákonom ustanovených podmienok vykonávať aj administratívni zamestnanci poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Cieľom tejto zmeny je zvýšiť efektivitu práce zdravotníckych tímov, odbremeniť zdravotníkov od vybraných administratívnych úloh a urýchliť tok informácií v systéme. Zároveň sa však kladie dôraz na posilnenie ochrany osobných údajov pacientov - zákon preto rozširuje povinnosť zachovávať mlčanlivosť aj na nezdravotnícky personál. Čo konkrétne táto zmena znamená v praxi? Aké nové povinnosti z nej vyplývajú pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a aký vplyv má na práva pacientov? Odpovede na tieto otázky by mali poznať všetci aktéri zdravotníckeho prostredia.
Kto má prístup do zdravotnej dokumentácie pacientov
Zdravotná dokumentácia predstavuje kľúčový a zároveň najobsiahlejší zdroj informácií o zdravotnom stave konkrétneho pacienta. Z právneho hľadiska sa pod pojmom zdravotná dokumentácia rozumie (cit.):
„...súbor údajov o zdravotnom stave osoby, o zdravotnej starostlivosti a o službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti tejto osobe.“
[k tomu pozri § 2 ods. 6 zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zdravotnej starostlivosti“)].
Zdravotnú dokumentáciu spravuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, pričom jej komplexné vedenie je v kompetencii všeobecného lekára pacienta. Ostatní zdravotnícki pracovníci - napríklad lekári špecialisti - vedú zdravotnú dokumentáciu len v rozsahu, ktorý sa týka nimi poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Každý zápis tak odráža konkrétny odborný zásah či vyšetrenie, pričom celkový obraz o zdravotnom stave pacienta zostáva v rukách jeho všeobecného lekára.
Zdravotná dokumentácia sa v súčasnosti vedie prednostne v elektronickej podobe prostredníctvom systému e-Zdravie, ktorého prevádzku zabezpečuje Národné centrum zdravotníckych informácií (ďalej len „NCZI“). Tento centrálny systém slúži ako digitálna infraštruktúra na zdieľanie zdravotných údajov medzi oprávnenými subjektmi v záujme efektívnej a bezpečnej starostlivosti o pacienta. V zákonom ustanovených prípadoch je však možné zdravotnú dokumentáciu viesť aj v listinnej podobe.
Akékoľvek zápisy do zdravotnej dokumentácie, či už elektronickej alebo papierovej, vo všeobecnosti vykonáva zdravotnícky pracovník, ktorý pacientovi poskytuje zdravotnú starostlivosť. V prípade elektronickej zdravotnej dokumentácie v rámci elektronickej zdravotnej knižky pacienta je vykonávanie zápisov, resp. akýchkoľvek opráv zápisov v zdravotnej dokumentácii pacienta zabezpečené prostredníctvom elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka, ktorý pomáha šifrovať zápisy, ale zároveň aj identifikovať zdravotníckeho pracovníka, ktorý do zdravotnej dokumentácie pacienta zasahuje.
Do zdravotnej dokumentácie môžu pristupovať už aj nezdravotnícki pracovníci
Z dôvodu odbremenenia zdravotníckych pracovníkov od vykonávania zápisov do zdravotnej dokumentácie pacienta, resp. vykonávania opráv v nej, bol parlamentom ešte koncom roka 2024 schválený návrh, aby aj nezdravotnícky pracovník, ktorý je zamestnancom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo je v inom obdobnom pracovnom vzťahu k poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, mal prístup do zdravotnej dokumentácie a mohol do nej zasahovať.
Ustanovenie § 18 ods. 1 zákona o zdravotnej starostlivostibolo doplnené do nasledujúceho znenia (cit.):
„Poskytovateľ je povinný údaje zo zdravotnej dokumentácie spracúvať, poskytovať a sprístupňovať v súlade s týmto zákonom a osobitnými predpismi.
Poskytovateľ podľa prvej vety môže spracúvať, poskytovať a sprístupňovať údaje zo zdravotnej dokumentácie
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály