Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Bojnická nemocnica má nový prístroj na diagnostiku znamienok

Kategória: Spravodajstvo

Nový prístroj, ktorý dopomáha pri diagnostike pigmentových zmien, začalo v tomto období využívať kožné oddelenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Bojnice 19. februára (TASR) - Nový prístroj, ktorý dopomáha pri diagnostike pigmentových zmien, začalo v tomto období využívať kožné oddelenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach. Digitálna dermatoskopia v hodnote 15.700 eur je v súčasnosti jediným takýmto zariadením na kožných oddeleniach v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). 
      "Digitálny dermatoskop je bezkonkurenčný a nadštandardný vyšetrovací postup pri diagnostike predovšetkým hraničných pigmentových prejavov, s ktorými sa tu každodenne na našom pracovisku stretávame," ozrejmil primár kožného oddelenia bojnickej nemocnice Tibor Štovčík.  
      Ako priblížil, nový prístroj je takým posledným ohnivkom v reťazi diagnostiky znamienok, pričom už využíva všetky výdobytky súčasnej digitálnej éry. "Vieme na monitore spraviť dokonalú analýzu daného útvaru, vieme ho archivovať, v čase ho porovnať a komunikovať ho s iným pracoviskom, tým pádom pacientovi šetríme čas a zvyšujeme pridanú hodnotu diagnózy. Na tomto pracovisku sa ten problém aj rieši, čiže sa odoperuje, konzultuje sa s patológom a na základe klinicko-patologickej konzultácie pacient vlastne má zabezpečenú komplexnú diagnosticko-terapeutickú starostlivosť o svoj problém," vysvetlil. 
      Digitálna dermatoskopia sa využíva pri včasnej diagnostike malígneho melanómu, nádorovej choroby, ktorej liečba stojí podľa Štovčíka spoločnosť nepredstaviteľné peniaze. "Včasná diagnostika tohto ochorenia šetrí jednak zdroje, ale, samozrejme, zachraňuje životy," zdôraznil. 
      Vyšetrenie týmto prístrojom neprepláca zdravotná poisťovňa, pokiaľ však ide o indikované stavy, daný výkon účtovaný pacientovi nebude. 
      Prievidzský okres je historicky environmentálne veľmi zaťaženým okresom. Výskyt malígnych melanómov je tam zhruba o 40 percent vyšší v porovnaní s priemerom ich výskytu v Slovenskej republike. Výskyt nemelanómových rakovín kože, teda iných typov ako sú pigmentové, je zase o zhruba 200 percent vyšší ako je priemer na celom Slovensku.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.