Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Časti podnikajúcich penzistov sa zvýšia odvody

Kategória: Spravodajstvo

Stane sa tak v prípade, ak mesačný vymeriavací základ poistencov štátu presiahne 243,2 eura. Na týchto podnikateľov sa po novom bude vzťahovať minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činnú osobu na úrovni 393 eur, čomu zodpovedá poistné v sume 55,02 eura.

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) - Niektorým podnikajúcim dôchodcom, či ženám na rodičovskej dovolenke sa od začiatku budúceho roka zvýšia zdravotné odvody. Stane sa tak v prípade, ak ich mesačný vymeriavací základ presiahne 243,2 eura. Za tieto osoby totiž štát v budúcom roku prestane platiť poistné na zdravotné poistenie. Bude to pritom znamenať, že na týchto podnikateľov sa bude vzťahovať minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) na úrovni 393 eur, čomu zodpovedá poistné v sume 55,02 eura. Pre agentúru SITA to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. "Ak samostatne zárobkovo činná osoba a zároveň poistenec štátu má vymeriavací základ vyšší ako 15-násobok životného minima, prestáva byť poistencom štátu a ustanovenia o minimálnom vymeriavacom základe sa vzťahujú aj na neho," uviedla Anna Kempová z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva. Hranicu 15-násobku životného minima zaviedlo ministerstvo zdravotníctva novelou zákona o zdravotnom poistení, ktorú koncom novembra schválil parlament.

Vymeriavaciemu základu 243,2 eura v budúcom roku zodpovedá ročný základ dane, ktorý nie je znížený o zaplatené sociálne a zdravotné odvody, v sume 5 545 eur. Pri uplatňovaní 40-percentných paušálnych výdavkov pôjde o hrubý príjem takmer 9 242 eur. V súčasnosti by podnikajúci penzista, resp. podnikajúca žena na rodičovskej dovolenke z takéhoto ročného základu dane, resp. hrubého príjmu zaplatil mesačné poistné na zdravotné poistenie v sume 34 eur. Na všetkých poistencov štátu, ktorí podnikajú, sa totiž v nevzťahujú ustanovenia o minimálnom vymeriavacom základe SZČO. Keďže sa od začiatku budúceho roka na tieto osoby bude vzťahovať minimálny základ SZČO, namiesto 34 eur mesačne bude ich poistné 55,02 eura mesačne. Vyššie zdravotné odvody sa pritom budú týkať všetkých súčasných poistencov štátu, ktorých mesačný vymeriavací základ bude v rozmedzí od 243,2 eura do 393 eur. Budúci rok tomu bude zodpovedať základ dane v pásme od 5 545 eur do 8 960 eur. Ak podnikateľ využije 40-percentné paušálne výdavky, pôjde o hrubý príjem v rozmedzí od 9 242 eur do 14 000 eur.

Minimálne preddavky poistného na zdravotné poistenie pre SZČO sa od začiatku januára zvýšia o 7,44 eura na 55,02 eura. Dôvodom je nárast minimálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov z 339,89 eura na 393 eur. Na tento rok sa najnižší možný vymeriavací základ určil ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2010, v budúcom roku však vláda Roberta Fica zavádza minimálny základ vo výške polovice priemernej mzdy spred dvoch rokov. Novú výšku preddavku na zdravotné poistenie za január budúceho roka musia SZČO zaplatiť do 8. februára 2013.

Vláda Roberta Fica okrem toho zavádza aj nové pravidlá pre výpočet preddavkov na zdravotné poistenie pre SZČO. Pri výpočte preddavku na budúci rok zdravotná poisťovňa základ dane SZČO za rok 2011 zvýši nielen o zaplatené poistné na zdravotné poistenie, ale po novom aj o zaplatené odvody na sociálne poistenie a výslednú sumu vydelí koeficientom 1,9 namiesto súčasného koeficientu 2,14. Tak poisťovňa dostane ročný vymeriavací základ, ktorý vydelí počtom mesiacov podnikania v roku 2011. Samotný mesačný preddavok sa vypočíta ako 14 % z mesačného vymeriavacieho základu.

Na rok 2014 sa pritom koeficient, ktorým sa delí základ dane neznížený o odvody, zníži na 1,6 a od roku 2015 bude tento koeficient vo výške 1,486. Kým v súčasnosti platí poistné na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu takmer 91 % SZČO, po týchto zmenách by mal podľa odhadov rezortu zdravotníctva podiel SZČO platiacich minimálne zdravotné odvody klesnúť na približne 80 %. "Výpočet zohľadňuje aj zvýšenú motiváciu na optimalizáciu základu dane cez daňové výdavky, či iné nelegálne možnosti optimalizácie," uvádza rezort.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.