Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Citlivé zdravotnícke dáta občanov budú ešte viac chránené

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: NCZI

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) finišuje so zriadením nového bezpečnostného centra. Nové operačné stredisko bude zabezpečovať kybernetickú ochranu v rezorte zdravotníctva. Ide o ďalší veľký projekt NCZI po spustení úspešnej „ePN“ v spolupráci so Sociálnou poisťovňou.

Počet kybernetických útokov rastie, zvýšený počet zaznamenávame najmä od útoku Ruska na Ukrajinu. Kyberútoky ohrozujú nielen súkromné spoločnosti, ale aj kritickú infraštruktúru štátu, vrátane citlivých dát občanov. Napríklad pri výpadku nemocníc spôsobenom kybernetickým útokom sú postihnuté nielen zdravotnícke dáta, ale aj životy občanov. Na zvýšenie ich ochrany preto NCZI rozbehlo projekt nového kybercentra.

 
„Nové operačné centrum bude využívať moderné systémy s využitím pokročilých metód odhaľovania kybernetických hrozieb. Pri zachovaní vysokej náročnosti projektu sa nám podarilo zrevidovať pôvodne nastavené požiadavky a ušetriť vyše 900-tisíc eur,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.
 
Nové bezpečnostné dohľadové centrum v pôsobnosti NCZI bude poskytovať inovovanú službu nepretržitého bezpečnostného monitoringu v prvej fáze pre sedem IT infraštruktúr. Centrum bude zabezpečovať monitoring a ochranu piatich systémov NCZI a ďalších dvoch v rámci rezortu zdravotníctva. Vďaka operačnému centru budeme vedieť identifikovať bezpečnostný incident, následne ho vyhodnotiť a zabezpečiť dostatočnú ochranu zapojených systémov.
 
Momentálne NCZI dokončuje implementáciu interných systémov, postupne sa plánuje pripojenie MZ SR a ÚVZ, pričom v budúcnosti sa počíta s pokrytím najkritickejších organizácii v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.