Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dôvera vlani v zisku 46,5 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Hospodársky výsledok najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne sa medziročne znížil o 1,3 mil. eur.

BRATISLAVA 10. júla (SITA) - Najväčší zisk za minulý rok dosiahla spomedzi zdravotných poisťovní Dôvera. Takéto prvenstvo jej patrí už niekoľko rokov. Vlani ukončila hospodárenie v pluse 46,5 mil. eur. Medziročne ide o pokles o 1,3 mil. eur. Celú sumu plánuje poisťovňa presunúť do rezervného fondu. Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan uviedol, že výsledok odráža zodpovedné hospodárenie.

Dôvod, prečo sa rozhodli presunúť financie do rezervného fondu, je podľa neho opatrnosť, ktorá súvisí s hospodársko-spoločenským vývojom na Slovensku. V najbližšom čase totiž neočakávajú dostatočný ekonomický rast a zvyšovanie zamestnanosti. Predpokladajú preto, že zdroje verejného zdravotného poistenia ostanú na súčasnej úrovni, no rásť budú na druhej starne požiadavky pacientov i poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (PZS). "Napriek všetkým nepriaznivým externým faktorom, akými boli okrem iného vládny úmysel vytvoriť unitárny systém verejného zdravotného poistenia, tlak poskytovateľov na zvyšovanie platieb, veľmi nízke odvody za poistencov štátu, sme hospodárili zodpovedne," uviedol Kultan. 

Zdravotná poisťovňa dosiahla v uplynulom roku predpis poistného v hrubej výške cez jednu miliardu eur. Na zdravotnú starostlivosť dala 847,4 mil. eur, rok predtým to bolo 815 mil. eur Pre svojich poistencov ju zabezpečovala na základe 11 721 zmlúv, ktoré mala uzatvorené s poskytovateľmi po celom Slovensku. Najviac peňazí si vyžiadala ústavná zdravotná starostlivosť, na ktorú vynaložila Dôvera 232,5 mil. eur, špecializovaná ambulantná starostlivosť ju stála 183,2 mil. eur a všeobecná ambulantná starostlivosť 48,8 mil. eur. Na lieky smerovala 192,2 mil. eur a na zdravotnícke pomôcky 19,6 mil. eur. Zvyšných 171,1 mil. eur tvorili ostatné plnenia. 

Poisťovňa počas minulého roka znížila záväzky voči svojim akcionárom o 148,4 mil. eur na 35 mil. eur. Záväzky vznikli ešte pri spájaní poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009. Vlastnícke vzťahy v Dôvere sa nemenili, akcionármi s rovnakým dielom zostávajú HICEE B.V. patriaca investičnej skupine Penta a spoločnosť Prefto Holdings Limited. Na základnom imaní sa každá z nich podieľa 9,8 mil. eur. Celkové záväzky Dôvery dosiahli na konci vlaňajška 325,9 mil. eur, medziročne sa znížili o 110 mil. eur. Ako poisťovňa konštatuje, podiel záväzkov na celkových zdrojoch dosiahol 50,6 percenta, pričom podiel záväzkov voči PZS predstavoval 6,4 %. 

Skutočnosť, že Dôvera dosahuje najvyššie zisky spomedzi zdravotných poisťovní, odôvodňuje Kultan tým, že efektívne hospodária. "Dokážeme dbať na to, aby všetky odvody, ktoré ľudia zaplatia, boli minuté tak, ako majú byť, aby sme kontrolovali zdravotnú starostlivosť, aby sme zbytočne neplytvali na prevádzke a v neposlednom rade je to tým, že sme lídrom v inováciách a elektronizácii. To určite pomáha aj tomu, že ten náš hospodársky výsledok je vyšší," zhodnotil generálny riaditeľ Dôvery. Kultan pripomína, že inovovali aj v minulom roku, kľúčovými aktivitami poisťovne boli mobilná aplikácia, služby Bezpečné lieky a rozšírenie územného pokrytia systému integrovanej zdravotnej starostlivosti Plán Medipartner. 

Aj v tomto roku očakáva Dôvera kladný hospodársky výsledok. Ako uviedol jej finančný riaditeľ Radomír Vereš, za prvých päť mesiacov tohto roka dosiahli zisk približne 3,1 mil. eur, čo je oproti rovnakému obdobiu vlaňajška mierny nárast. Podotýka však, že v oblasti príjmov zaznamenali pokles zo strany zamestnávateľov. Poisťovňa hovorí aj o zvyšovaní nákladov na lieky, špeciálny zdravotnícky materiál ako aj tlak nemocníc na navyšovanie platieb.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.