Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

E-PN je najlepší projekt digitalizácie spoločnosti, takmer každá štvrtá práceneschopnosť je elektronická

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: NCZI

Koncom novembra využilo ePN rekordných vyše 1 000 lekárov za jediný deň. Pri počte 125-tisíc vystavených ePN za prvý polrok od spustenia eslužby je už takmer každá štvrtá práceneschopnosť elektronická. Aj to potvrdzuje, že prvé miesto v hlavnej kategórií konferencie Jesenná ITAPA 2022, ktorá už vyše 20 rokov oceňuje projekty digitalizácie spoločnosti na Slovensku, si ePN zaslúži.

ePN patrí medzi najnovšie služby ezdravia, ktoré prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Ide o prvý unikátny medzirezortný projekt, ktorý NCZI spustilo so Sociálnou poisťovňou. Po pol roku fungovania „epéenky“ má táto eslužba potenciál stať sa rovnako úspešnou ako erecept, doteraz najúspešnejšia eslužba NCZI.

 „Elektronická peénka je dôkazom toho, že aj štát vie poskytnúť svojim občanom funkčnú a zmysluplnú eslužbu. ePN totiž naozaj zjednodušuje a uľahčuje životy nám všetkým, šetrí čas, znižuje administratívnu záťaž a ukazuje, že ak partneri spolupracujú a nerobia si zle, dokážu naozaj viac,“ hovorí generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč. „Som hrdý, že ocenenú službu poskytuje práve Národné centrum zdravotníckych informácii a ďakujem všetkým zamestnancom, ktorí sa na tom podieľali a denne podieľajú, ako aj lekárom, ktorí sa rozhodli to vyskúšať. Práca na eslužbe sa jej zavedením do praxe zďaleka nekončí. Až reálne používanie môže eslužbu vyladiť a ja verím, že sa nám to spoločne bude naďalej dariť.“
 
Eslužbu spustili Národné centrum zdravotníckych informácii a Sociálna poisťovňa s podporou Ministerstva zdravotníctva a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny 1. júna 2022, pričom prvý rok je dobrovoľná. Za prvých 6 mesiacov od spustenia ePN už aspoň jednu „épeenku“ vystavilo 1 385 lekárov, prevažne všeobecných lekárov pre dospelých, pričom rekordér ukončil už 415 „epéeniek“. Najviac lekárov je pripojených v Žilinskom kraji, nasleduje Nitriansky a Banskobystrický, pričom počet lekárov každý mesiac stúpa. Rekordné dni boli 28. a 30. november, keď eslužbu využilo vyše tisíc lekárov za deň (1 013 a 1 005). Najviac ePN lekári do ezdravia zapisujú v čase medzi 9.00 a 11.00 hodinou, nových ePN pribudne najviac v pondelok, ukončených v piatok, pričom celkový počet vystavených ePN je už 125-tisíc. Takmer každá štvrtá práceneschopnosť je dnes vystavená elektronicky a šetrí prácu lekárom a čas pacientom.
 
Lekári už nemusia vypisovať papierové tlačivá a pacienti môžu namiesto roznášania dokumentov po inštitúciách radšej ležať v posteli. ePN totiž plne nahrádza päťdielne tlačivo o práceneschopnosti. Stačí pár klikov v ambulancii lekára a pacient sa ide domov liečiť. Údaje o ePN pretečú cez systémy NCZI a SP priamo k zamestnávateľovi.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.