Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Firma v SR údajne certifikuje nebezpečné implantáty

Kategória: Spravodajstvo

Elektrotechnický výskumný a projektový stav Nová Dubnica údajne potvrdil ochotu zaregistrovať pre účely predaja v EÚ protézu bedrového kĺbu, ktorá môže spôsobiť únik toxických kovov do krvného obehu, tvrdí britský denník

BRATISLAVA 23. októbra (SITA) - Slovenská firma z oblasti skúšobníctva a certifikácie je ochotná registrovať pre účely predaja v rámci EÚ nebezpečné zdravotnícke pomôcky. Napísal to v utorok britský denník Daily Telegraph. Novinári vystupujúci ako zástupcovia fiktívnej čínskej firmy požiadali spoločnosť Elektrotechnický výskumný a projektový stav Nová Dubnica (EVPÚ) o registráciu protézy bedrového kĺbu. "Nový" implantát bol v skutočnosti kópiou existujúceho zariadenia spoločnosti DePuy, ktorá ho celosvetovo stiahla z obehu po tom, čo sa potvrdilo, že môže spôsobiť únik toxických kovov do krvného obehu, tvrdí denník.

Predstaviteľka EVPÚ podľa denníka navrhla, že namiesto nezávislého preskúmania implantátu bude na vydanie certifikátu postačovať, ak čínska firma dodá posudky založené na rešeršiach literatúry o obdobných výrobkoch dostupných na trhu. Na základe takýchto podkladov je EVPÚ podľa denníka ochotný aj vydať správu o vykonaní klinických testov.

Na možné kompenzácie už firma DePuy vyčlenila 2. mld. USD, informuje denník. EVPÚ je jednou z registrovaných spoločností, ktoré na Slovensku vydávajú certifikáty o bezpečnosti elektrotechnických produktov určených na predaj v krajinách EÚ.

(1 EUR = 1,3063 USD)

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.