Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

HPI predpovedá zdravotníctvu dlh cez 300 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Health Policy Institute bude v roku 2014 potrebné ďalšie oddlženie nemocníc.

BRATISLAVA 9. mája (SITA) - Dlh v zdravotníctve môže do konca tohto roka presiahnuť 300 mil. eur. Vyplýva to z analýzy Health Policy Institute (HPI), ktorú uverejnil na svojom portáli. Podľa HPI ide o kritickú hranicu pre dodávateľov, a tak predpokladá, že v roku 2014 bude potrebné ďalšie oddlženie nemocníc. Medziročné porovnanie rastu dlhov v štátnych nemocniciach, ktoré pred časom zverejnilo ministerstvo zdravotníctva (MZ) nepovažuje analytik HPI Peter Pažitný za korektný, pokiaľ sa nezohľadní nárast zdrojov v týchto zdravotníckych zariadeniach. Ministerstvo tvrdilo, že sa tempo rastu dlhu podarilo spomaliť.

"Podľa MZ SR dlh v štátnych nemocniciach v roku 2012 medziročne narástol o 72 mil. eur, kým v roku 2011 to bolo reálne o 160 mil. eur, bez zohľadnenia finančnej stabilizácie. Podľa Štatistického úradu bol medziročný nárast výdavkov zdravotných poisťovní na lôžkovú starostlivosť v roku 2011 iba 3,5 mil. eur. V roku 2012 to však bolo až o 103,6 mil. eur viac," skonštatoval Pažitný. Podľa neho je pri medziročnom navýšení príjmov o 103,6 mil. eur, nárast dlhu o 72 mil. eur vysoký a na rozdiel od MZ žiadnu finančnú stabilizáciu v štátnych nemocniciach nevidí.

O jej nedostatku má svedčiť aj vyšší objem pohľadávok Sociálnej poisťovne (SP) voči týmto zdravotníckym zariadeniam. Analytik HPI poukazuje na to, že nemocnice od oddlženia v októbri 2011 vyrobili v SP nový dlh 30 mil. eur. "Do konca roka 2013 môžeme očakávať, že tento dlh dosiahne úroveň spred finančnej stabilizácie v roku 2011," uviedol Pažitný. Obdobne sa podľa neho bude vyvíjať aj dlh voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok združených v SK-MED. Analytik predpokladá, že do konca roka presiahne 50 mil. eur.

Dlh v rezorte zdravotníctva dosiahol ku koncu uplynulého roka 213,3 mil. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.