Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Jednodňová starostlivosť má stúpajúci trend

Kategória: Spravodajstvo

Z celkového počtu výkonov bolo najviac jednodňových v špecializačných odboroch gynekológia a pôrodníctvo, chirurgia, ortopédia, úrazová a plastická chirurgia a oftalmológia.

BRATISLAVA 29. marca (SITA) - Jednodňová starostlivosť má na Slovensku stúpajúci trend takmer vo všetkých odboroch, kde je zavedená - v chirurgii, ortopédii, poúrazovej a plastickej chirurgii, gynekológii a pôrodníctve, oftalmológii, otorinolaryngológii aj urológii. Menej výkonov v roku 2010 oproti roku 2009 zaznamenalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) iba v odbore gastroenterologická chirurgia a gastroenterológia. Z celkového počtu 86 914 výkonov najviac jednodňových bolo v roku 2010 v špecializačných odboroch gynekológia a pôrodníctvo, chirurgia, ortopédia, úrazová a plastická chirurgia a oftalmológia.

"Jednodňová starostlivosť je vo vyspelých krajinách zaužívaná, a základným princípom je, že pooperačná hospitalizácia si nevyžaduje viac ako 24 hodín," uviedol riaditeľ NCZI Andrej Orban. Napríklad v USA takto artroskopicky ošetrujú viac ako 90 % pacientov s poškodením menisku. Na Slovensku sa jednodňová ambulantná starostlivosť postupne rozširuje najmä pre jej výhodnosť pre pacientov i poisťovne. Najviac denných miest pre jednodňovú starostlivosť je pritom v Košickom kraji, nasleduje Bratislavský a Trenčiansky. Najmenej možností v jednodňovej starostlivosti je v Trnavskom kraji.

Čo sa týka najčastejších výkonov, v odboroch chirurgia, ortopédia, úrazová chirurgia a plastická chirurgia bolo v rámci jednodňovej starostlivosti najviac operácií benígnych a malígnych nádorov kože, podkožia a svalu. Nasledujú artroskopické výkony v kolennom zhybe a operácie kŕčových žíl dolných končatín. Oftalmológovia operovali v jednodňovej starostlivosti najmä pacientov s diagnózou sivého zákalu, kedy implantovali umelé vnútroočné šošovky. V odbore otorinolaryngológia sa najviac pacientov podrobilo v rámci jednodňovej starostlivosti odstráneniu nosohltanovej mandle pod endoskopickou kontrolou.

Národné centrum zdravotníckych informácií je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. Zabezpečuje úlohy v oblasti informatizácie a elektronizácie zdravotníctva, štandardizácie informačnej sústavy zdravotníctva, zberu, spracovania a poskytovania zdravotníckych štatistických údajov a poskytovania knižnično-informačných služieb z oblasti lekárskych vied a zdravotníctva. Taktiež je prevádzkovateľom národných zdravotných registrov a národných administratívnych registrov.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.