Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Kabinet spresnil nadčasovú prácu pre zdravotníkov

Kategória: Spravodajstvo

Nariadená nadčasová práca zostáva naďalej na 150 hodinách ročne. V prípadne zdravotníckych pracovníkov však bude možné po dohode s ich zástupcami nariadiť im ďalších najviac sto hodín nadčasov viac.

 

Správa "VLÁDA: Kabinet spresnil nadčasovú prácu pre zdravotníkov" doplnená o vyjadrenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek v štvrtom a piatom odseku.

BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Maximálna výška nariadenej nadčasovej práce pre zdravotníckych pracovníkov nebude podľa návrhu novely Zákonníka práce automaticky 250 hodín ročne. Podľa návrhu, ktorý v piatok schválila vláda na mimoriadnom rokovaní, bude ponechaných v Zákonníku práce aj naďalej 150 hodín nariadenej nadčasovej práce. Po novom však bude môcť zamestnávateľ nariadiť ďalších najviac sto hodín nadčasov ročne, ale len po dohode so zástupcami zamestnancov. Toto ustanovenie sa bude týkať výlučne zdravotníckych pracovníkov. Maximálny počet 400 nadčasových hodín ročne pritom zostáva zachovaný.

Zmenu ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré novelu zákonníka pripravuje, navrhlo z dôvodu špecifických podmienok v oblasti zdravotníctva. Odôvodňuje to tým, že tieto podmienky si vyžadujú okamžité zabezpečenie úloh a v oblasti zdravotníctva neznesú odklad, "pričom ustanovením rozsahu nariadenej práce najviac na 150 hodín v kalendárnom roku by mohlo byť ohrozené ich zabezpečovanie," konštatuje sa v uznesení vlády. Aby sa zabezpečilo, že nariadená práca nad 150 hodín do rozsahu 250 hodín bola použitá na spomínaný účel, vyžadovať sa na uplatnenie tejto výnimky bude práce spomínaná dohoda so zástupcami zamestnancov.

O definitívnej podobe novely Zákonníka práce bude rozhodovať ešte parlament.

Podľa Ivany Kvetkovej zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek ide o prijateľnejší návrh ako pôvodne avizovaných 250 hodín nariadenej nadčasovej práce. "No pre nedostatok sestier v zariadeniach tu budú určite tlaky aj na zástupcov zamestnancov," povedala Kvetková. Ako dodala, nadčasové hodiny nie sú pre sestry benefitom. Hodiny za nadčasy preplácajú podľa nej v prevažnej miere len štátne zdravotnícke zariadenia, u iných zriaďovateľov je to rôznorodé. Hodiny, ktoré sestry odrobia nad rámec svojho pracovného času, si tak väčšinou vyberajú v podobe náhradného voľna. "Čerpaním náhradného voľna dôjde k zníženiu počtu sestier v službách a k porušovaniu výnosu o minimálnom personálnom obsadení," skonštatovala Kvetková.

Ako upozornila Kvetková, vláda tento návrh s komorou sestier nekonzultovala. Aj keď nie sú odborárskou organizáciu, majú 25 tisíc členov, preto si myslia, že by mali mať právo vyjadriť sa ku kľúčovým zmenám, ktoré súvisia s výkonom ich povolania, dodala Kvetková.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.