Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Kiska podpísal novelu zákona o poskytovateľoch ZS

Kategória: Spravodajstvo

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti okrem iného prináša možnosť pre zdravotné poisťovne hradiť ošetrovateľskú starostlivosť aj zariadeniam sociálnych služieb.

BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú jeho predchodca Ivan Gašparovič vetoval. O opätovné vrátenie do parlamentu požiadala exprezidenta ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská pre administratívnu chybu. K legislatíve bola omylom priložená príloha s nesprávnym zoznamom prioritných chorôb. Ak by takéto znenie v zákone ostalo, rezort zdravotníctva upozorňoval, že zákon by mohol byť v nesúlade s Ústavou SR. Poslanci námietke Gašparoviča vyhoveli a predmetný zoznam vypustili.

Opätovne schválený zákon rieši ošetrovateľskú starostlivosť. Podľa neho by mohli poisťovne hradiť zariadeniam sociálnych služieb a zariadeniam sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately niektoré výkony, ako napríklad ošetrenie preležanín, preväz rany, či odsávanie pacienta. Celkovo zoznam obsahuje deväť zdravotných výkonov. Rozhodnutie, či zdravotná poisťovňa uzatvorí zmluvu s takýmto zariadením a bude mu tak výkony preplácať, necháva rezort zdravotníctva na nej. Novela zákona prináša aj nové povinnosti pre nemocnice. Tie budú musieť bezodkladne po tom, čo prepustia novorodenca domov, zaslať prepúšťaciu správu jeho všeobecnému lekárovi. Pediater následne do troch dní vykoná preventívnu prehliadku novorodenca v domácom prostredí, a ak mu to umožnené nebude, nahlási to úradu práce. Opatreniami sa má predísť tomu, aby sa deti strácali v systéme, pretože o nich lekári nevedia. 

Ohlasovaciu povinnosť budú mať aj samotné nemocnice. Na úrady práce budú hlásiť matky, ktoré po pôrode svojvoľne opustia nemocnicu bez dieťaťa či s ním bez toho, aby mali súhlas zariadenia. 

Novela taktiež posúva termín začiatku eHealthu (elektronické zdravotníctvo) o rok, naplno by tak mal začať fungovať až v roku 2017. Ministerstvo zdravotníctva totiž zrušilo tender na softvérové komponenty pre Národný zdravotnícky informačný systém, ktorý je jednou z jeho nosných častí. Zabezpečiť má napríklad pripojenie nemocníc a ambulancií do systému elektronického zdravotníctva.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.