Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Košická univerzitná nemocnica zlepšuje hospodárenie

Kategória: Spravodajstvo

Celkové prevádzkové náklady spolu s osobnými nákladmi dosiahli v uplynulom roku 87,6 mil. eur. Nemocnici sa podarilo znížiť stratu o 2,8 milióna eur.

KOŠICE 7. mája (SITA) - Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) zlepšuje svoje hospodárenie. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová, o snahách univerzitnej nemocnice zlepšiť hospodárenie svedčí pokles nákladov na lieky o 15 %, zvýšenie počtu operačných výkonov a úspora osobných nákladov. Celkový výsledok hospodárenia za uplynulý rok sa oproti roku 2012 zlepšil o 2,8 mil. eur. Aktuálne dodávateľské záväzky po lehote splatnosti sú vyše 30 mil. eur. Celkové prevádzkové náklady, spolu s osobnými nákladmi, dosiahli v uplynulom roku 87,6 mil. eur. Nemocnici sa podarilo znížiť stratu o 2,8 mil. eur. "Vedenie nemocnice v stabilizačných opatreniach pokračuje. V tomto roku máme ambíciu zlepšiť hospodársky výsledok o milión eur," informovala Šustová.

"V súčasnosti vynakladá nemocnica na mzdy a odvody 69 % príjmov od zdravotných poisťovní. Vlani sa nám podarilo zvýšiť príjem od zdravotných poisťovní oproti roku 2012 o 2,47 %, ale zároveň sa realizovalo zákonné zvyšovanie platov lekárom. Za posledné dva roky klesol počet zamestnancov o vyše 350. Išlo zväčša o THP pracovníkov a ľudí v dôchodkovom veku, ktorí odišli dohodou. Naopak do pracovného pomeru sme prijali hlavne novú generáciu zdravotníkov,“ uviedla Šustová. O tom, že v UNLP sa v roku 2013 efektívnejšie pracovalo, svedčí aj počet operačných zákrokov, ktorý stúpol o 6,2 %. V uplynulom roku sa realizovalo spolu 31 793 operácií a podarilo sa úplne eliminovať čakacie lehoty na zákroky. 
"Ako druhá najväčšia nemocnica na Slovensku už viac ako dva roky riadne platíme odvody Sociálnej poisťovni za svojich zamestnancov, teda dlhy v tomto smere netvoríme," uzavrela Šustová.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.