Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárnici chcú databázu liekovej histórie pacientov

Kategória: Spravodajstvo

Lekárnici sa odvolávajú na to, že potrebujú pri pacientoch vidieť všetky lieky, ktoré užívajú, aby vedeli identifikovať prípadné nežiaduce interakcie.

Slovenským lekárnikom chýbajú informácie o liekovej histórii pacientov. Z nej by videli, aké lieky pacienti užívajú a mohli posúdiť, či nie sú v nežiadúcej interakcii. Ako tvrdia, vyriešila by to zmena jednej vety v zákone. Súčasný prezident Zväzu lekárnikov EÚ (PGEU) a člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák podotýka, že v súčasnosti vedia len o tých liekoch, ktoré má pacient aktuálne uvedené na recepte. "Ale nemusím vedieť, že on navštevuje súčasne štyroch špecialistov lekárov a ešte mu k tomu lieky predpisuje jeho všeobecný lekár," podotkol Krchňák. Riziko vidí v tom, že k pacientovi sa tak môžu dostať lieky, ktoré sa vzájomne užívať nesmú. 

Generálny sekretár PGEU John Chave dáva za príklad Francúzsko, kde farmaceuti vytvorili vlastný systém, založený na súhlase pacienta. Vstupovať do neho je možné v rámci celej krajiny. Ako uviedol, systém zachováva históriu užívaných liekov za posledné štyri mesiace, či už sú to lieky na lekársky predpis, alebo voľnopredajné lieky. Po jeho zavedení sa podľa Chavea zlepšila spolupráca medzi farmaceutmi a lekármi. "Stáva sa oveľa častejšie, že lekárnici kontaktujú lekárov a chcú si overiť predpis a zámery lekára, či sa náhodou nestalo, že nechtiac urobil chybu, alebo či si dostatočne uvedomuje možnú kontraindikáciu medzi predpísanými, alebo predpísanými a už užívanými liekmi," povedal Chave. 

Podľa Krchňáka však takúto databázu na Slovensku vytvárať nemôžu. Príčinou je legislatíva, ktorá lekárnikom neumožňuje zhromažďovať informácie o pacientoch. "Keby sa slovíčko nie vynechalo, ja v mojom programe vypnem jeden prepínač a hneď sa mi začne história plniť," podotkol Krchňák. Takúto databázu by podľa neho vytvárali všetky lekárne a vzájomne by ju medzi sebou zdieľali, lekárnici by sa tak vedeli pri pacientoch rozhodovať na základe objektívnych informácií. Podotýka, že databáza nie je drahá záležitosť a ani jej vytvorenie nie je časovo náročné, odhaduje to na dva týždne. Zmena legislatívy by podľa neho bola krokom dobrým smerom. Ako tvrdí, bez zmeny zákona nebudú mať prístup k liekovej histórii pacientov ani po zavedení eHealth. 
Podotýka, že lekárnik by samotnú diagnózu nevidel, len predpísaný liek. Ohrádza sa tak voči kritikom, ktorí namietajú porušenie súkromia, navyše dodáva, že už v súčasnosti je na receptoch uvádzané ochorenie pacienta a niekedy aj dosť podrobne. "Ja potrebujem vidieť všetky lieky, ktoré pacient užíva, aby som vedel povedať, že tieto a tieto lieky sa môžu užívať, tieto sa môžu užívať za splnenia určitých bezpečnostných kritérií a tieto lieky sa nesmú užívať," dodal prezident PGEU. 

Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti zmeny neplánuje. Za problematické považuje veľké množstvo lekárnikov, ktorí by mali k dôverným informáciám pacientov prístup. "Prioritou je ochrana súkromia pacientov," uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Ako podotkla, o liečbe, ako aj o predpísaných liekoch a kontraindikáciách musí pacienta informovať predovšetkým lekár, ktorý liečbu stanovuje.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.