Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárske združenia očakávajú od novej vlády zmeny v zdravotníctve

Kategória: Spravodajstvo

V zdravotníctve je čas na zásadné a principiálne zmeny. Na dnešnej tlačovej konferencii to v súvislosti s exekutívnym obdobím novej vlády vyhlásili prezidenti Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) Marian Kollár a Ján Breza.

Bratislava 17. marca (TASR) – V zdravotníctve je čas na zásadné a principiálne zmeny. Na dnešnej tlačovej konferencii to v súvislosti s exekutívnym obdobím novej vlády vyhlásili prezidenti Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) Marian Kollár a Ján Breza.
      Predstavitelia lekárskych združení dnes zdôraznili, že je potrebné zastaviť kvalitatívny pokles slovenského zdravotníctva, komplexne zmeniť vzťahy i komunikáciu v tejto oblasti. „Zdravotníctvo nemá dlhodobo víziu, je postihnuté korupciou, chýba mu transparentnosť, odborný dialóg i garancia kontinuálneho vývoja. To všetko sa musí zmeniť,“ zdôraznil predseda SLK Marian Kollár. Ako dodal, realizácia zmien sa neuskutoční, ak do tvorby zdravotnej politiky nebudú zapojené odborné autority. „Slovenské zdravotníctvo je odsúdené na pomoc odborníkov," zdôraznil Kollár.
      Lekárske združenia preto nielen ponúkajú, no zároveň vyzývajú, aby podobne ako učitelia aj lekári mali možnosť zúčastniť sa na tvorbe Programového vyhlásenia vlády na roky 2016 - 2020. „Naša ponuka a výzva k spolupráci sa zakladá na odbornosti, slušnosti a etike,“ uviedol prezident SLS Ján Breza. Programové priority v zdravotníctve, ktoré predložili strany pripravené spoločne vládnuť, považujú odborníci iba za základ nevyhnutných konkrétnych formulácií v programovom vyhlásení vlády.
      Zástupcovia lekárskych združení na dnešnej tlačovej konferencii sformulovali aj základné tézy, ktoré sa týkajú potrebných zmien. Za jednu z najdôležitejších považujú zmeny v oblasti poisťovania a financovania zdravotnej starostlivosti. „Je potrebné zmeniť stav, aby poisťovne diktovali lekárom, aké výkony môžu a nemôžu robiť. My musíme rozhodovať, čo pacient potrebuje,“ zdôraznil Breza. Lekárski odborníci chcú optimalizovať a podľa vlastných slov „normalizovať“ sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, tak aby táto verejná služba bola k dispozícii aj tam, kde v súčasnosti chýba.
      Štát by mal podľa šéfov SLK a SLS garantovať najvyššiu odbornú starostlivosť v univerzitných nemocniciach a zabezpečiť tiež inováciu a implementáciu nových diagnostických a terapeutických postupov. Zmeniť by sa mala aj celková filozofia a preferovať kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti pred jej ekonomickou výhodnosťou. „Presadzujeme tiež osobnú zodpovednosť tých, ktorí sa starajú o zdravotnícke zariadenia,“ uviedol Breza.
      Zásadnou zmenou má byť presadenie etiky a transparentnosti v tejto oblasti. “Zdravotníctvo je snáď zo všetkých rezortov najviac zaťažené korupciou, očakávame, že v tejto oblasti môžu snahy o zmenu naraziť na odpor,“ upozornil Kollár.
      Pre progres slovenského zdravotníctva je tiež podľa odborníkov dôležité, aby bola garantovaná možnosť kontinuálneho vzdelávania lekárov.
      Predstavitelia lekárskych združení vyhlásili, že tieto zmeny je potrebné realizovať bez ohľadu na to, koho nominant bude zdravotníctvo v ďalšom období viesť. “My ponúkame našu spoluprácu aj v prípade, že na čele rezortu nebude odborník z oblasti medicíny,“ doplnil Kollár.
      V rámci programových priorít vznikajúcej vlády, na ktorých sa v utorok 15. marca dohodli strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť, by mala mať opozícia zastúpenie v kontrolných orgánoch štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
      Medzi prioritami strany spomínajú aj obmedzenie zisku súkromných zdravotných poisťovní a viditeľný posun kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Malo by sa tiež transparentnejšie nakladať s verejnými zdrojmi. Čakacie doby na zdravotné a ošetrovateľské výkony by mali byť kratšie a mali by sa tiež zaviesť prehľadné pravidlá pri platbách pacientov. Strany sa dohodli aj na zavedení systému DRG v plnom rozsahu a na plnej aplikácii systému e-Health.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.