Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LSPP zostáva naďalej po starom

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia súkromných lekárov naďalej požaduje skrátenie pohotovosti do 22. hodiny.

BRATISLAVA 23. decembra (SITA) - Na fungovaní Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) sa za posledný rok nič nezmenilo, zostáva v nezmenenom stave. Asociácia súkromných lekárov (ASL) pritom dlhodobo požaduje skrátenie pohotovosti do 22:00. Ešte vlani dúfala, že situácia sa počas toho roka vyrieši podľa ich predstáv, ale nestalo sa tak. Prezident ASL Ladislav Pásztor hovorí o nekonečnom príbehu.

Hlavným argumentom asociácie pre skrátenie ordinačných hodín LSPP je málo pacientov v nočných hodinách, ako aj vyčerpanie lekárov. Pásztor pripomína, že lekári častokrát z dennej ambulancie nastupujú na pohotovosť a ráno sa opätovne vracajú do svojej ordinácie. Odslúžia tak aj viac ako 32 hodín nepretržite. Prezident ASL upozorňuje na to, že unavený doktor je nebezpečný. Na druhej strane podotýka, že na Slovensku je vybudovaná kvalitná sieť záchrannej zdravotnej služby s potrebným technickým vybavením, ktorá zvládne život ohrozujúce stavy lepšie ako lekár na pohotovosti. "Keď dostanem infarkt či krvácanie do mozgu, tak nechcem, aby ku mne prišiel deduško s brašňou, kde má magnézium a tlakomer, ale nech ku mne príde perfektne vybavená sanitka s veľmi dobre odborne pripraveným tímom," skonštatoval Pásztor. Upozorňuje aj na finančnú stránku celej veci. Podľa neho sú okresy, kde lekár na LSPP má na hodinu tri eurá v hrubom. 

Aj ministerstvo zdravotníctva priznáva, že pohotovosti nie sú stále doriešená. Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, keď budú mať ukončenú koncepciu LSPP, budú ju odborne aj verejne komentovať ďalej. Ministerstvo už pred rokom avizovalo, že na téme LSPP pracuje. 

Pohotovosti aktuálne fungujú počas pracovných dní v čase od 15:30 do 7:00 a cez víkendy od 7:00 do 7:00 nasledujúceho dňa.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.