Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Minister zdravotníctva a záchranky budú ďalej rokovať

Kategória: Spravodajstvo

Obe strany pritom veria, že sa napokon dohodnú a nájdu kompromis

BRATISLAVA 17. januára (SITA) - Rokovania ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika a predstaviteľov Asociácie záchrannej zdravotnej služby budú pokračovať. Taký je výsledok stretnutia ministra a záchraniek. Obe strany pritom veria, že sa napokon dohodnú a nájdu kompromis. Či je pritom rezort zdravotníctva ochotný robiť ústupky, nie je isté. "Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič," vyhlásil po rokovaní minister. Na priamu otázku, či si vie predstaviť úpravu predloženého zníženia platieb za ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci a platieb za kilometre pre všetky sanitky, odpovedal, že "možné je všetko".

Predseda asociácie Ivo Krpelan skonštatoval, že dohodnutí síce nie sú, hľadajú však spoločnú cestu. Odlišný názor majú obe strany najmä na mieru ziskovosti záchraniek. Minister zopakoval, že chcú ziskovosť záchraniek znížiť, zároveň je však ambíciou rezortu nastaviť systém tak, aby bola záchranná zdravotná služba dostupná, efektívnejšia a aby bol čas príchodu sanitiek kratší. Asociácia prišla na rokovanie s vlastným návrhom, ten je kombináciou návrhu ministerstva, avšak v zníženej miere, a transformáciou systému v niektorých bodoch. Všetky pripomienky bude rezort vyhodnocovať na budúci týždeň, vtedy by malo byť aj ďalšie rokovanie so záchrankami.

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo návrh nového cenového opatrenia do pripomienkového konania koncom minulého roka. Od februára tohto roku chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ale aj cenu za kilometer jazdy záchrankami. "Vzhľadom na potrebu vykrytia zvýšených nákladov poskytovateľov je snahou ministerstva hľadať zdroje, a to externé a aj priamo v systéme. Jedným z možných vnútorných zdrojov je aj presun prostriedkov zo záchrannej zdravotnej služby do iných segmentov zdravotnej starostlivosti," konštatuje ministerstvo.

Zmeny by podľa odhadov rezortu zdravotníctva mali priniesť v nasledujúcich rokoch pre zdravotné poisťovne úsporu asi 4,7 mil. eur ročne. Príjmy záchraniek by klesli o približne 12 %. Ministerstvo navrhuje úpravu pevnej ceny zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci z mesačnej platby 16 928,90 eura na 15 236,01 eura. Aktuálne je na Slovensku 154 takýchto záchraniek. V prípade schválenia zmeny by sa tak výdavky poisťovní v roku 2012 znížili o 3,128 mil. eur. Cena za kilometer jazdy záchrankami by mala klesnúť z 0,70 eura na 0,60 eura. V tom prípade by výdavky poisťovní išli v budúcom roku dole o 1,573 mil. eur.

Rezort tvrdí, že záchranky budú ziskové aj po zmene, miera ziskovosti jednej stanice záchrannej zdravotnej služby by mala klesnúť z 44 % na takmer 29 %. Asociácia záchrannej zdravotnej služby však oponuje, že miera ziskovosti v segmente sa pohybuje od 5 do 10 %. Záchranky zároveň tvrdia, že ak dostanú menej peňazí, bude to mať dopad na dojazdové časy, ako aj na kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti, pre niektoré to údajne môže byť aj likvidačné. Minister Uhliarik takéto vyjadrenia odmieta a garantuje, že dostupnosť ako aj kvalita záchrannej zdravotnej služby sa nezníži.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.