Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Minister zdravotníctva vyzýva ľudí darovať krv a zachrániť životy

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nemocnice na Slovensku majú od vypuknutia epidémie nedostatok krvi. Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzýva ľudí k darovaniu tejto najcennejšej tekutiny. Vítaní sú aktívni darcovia, ale aj prvodarcovia. Odberové pracoviská Národnej transfúznej služby SR radi privítajú ľudí s akoukoľvek krvnou skupinou.

V dôsledku aktuálnej situácie poklesol počet darcov krvi. Národná transfúzna služba SR upozorňuje na nedostatok vzácnej tekutiny. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí poukázal na dôležitosť krvi pri operáciách a transplantáciách. „Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať,“ upozornil Krajčí. Vyzýva najmä pravidelných darcov, aby aj v súčasnej situácii nezabúdali na ocenenia hodnú aktivitu, ktorá zachraňuje životy. V týchto dňoch je hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.
 
Krvi od darcov je v súčasnosti menej, ako by nemocnice potrebovali. „Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách NTS na území SR s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám cca 1 000 darcov. Potrebujeme ich, aby sme boli schopní v plnej miere uspokojiť požiadavky nemocničných zariadení a nekrátili im objednávky, čo by znamenalo ohrozenie liečby pre pacientov, ktorí potrebujú krv k svojej liečbe,“ vysvetlila generálna riaditeľka Národnej transfúznej služby SR Renáta Dundová. Ako doplnila po zverejnení minulotýždňovej výzvy,  záujem darcov sa zvýšil.
 
Na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a  vyplnenie Checklistu. Každý darca má možnosť telefonicky sa objednať na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS SR, pričom pri objednaní získa všetky potrebné informácie.
 
Boj proti COVID-19 ovplyvnil aj  26. ročník kampane Študentská kvapka krvi. V tomto roku prebieha netradične, mobilné odbery sa realizovať nemôžu. A práve touto formou často darujú krv aj ľudia, ktorí  to nerobia pravidelne.  Alebo takto absolvujú svoj prvý odber. V súčasnosti je jedinou možnosťou pre darcov kontaktovať odberné miesto a dohodnúť si termín. Každý, kto sa tak rozhodne, môže zachrániť to najcennejšie, ľudský život. 
 
Fakty o darcoch
• Priemerný darca je muž vo veku 37 rokov, má aspoň stredoškolské vzdelanie a je zamestnaný na plný úväzok.
• 60 % daruje krv 3 alebo 4 krát ročne.
• ¼ darcov sú ženy.
 
Zdroj: www.health.gov.sk

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.