Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerstvo si za údajmi o platoch sestier stojí

Kategória: Spravodajstvo

Sestry nesúhlasili s údajmi rezortu zdravotníctva o výške ich platov. Ministerstvo tvrdí, že kým ono udáva sumy v hrubom, sestry zase v čistom.

BRATISLAVA 20. októbra (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) vyhlasuje, že sestry a pôrodné asistentky v štátnych nemocniciach zarábajú v priemere cez tisíc eur mesačne, v župných a súkromných zdravotníckych zariadeniach zase okolo 700 až 800 eur. S týmito tvrdeniami nie je stotožnená komora sestier, zbiera preto výplatné pásky. Rezort si za údajmi stojí, hovorí, že pásky rád uvidí.

Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej sa opierajú o údaje, ktoré majú priamo z personálnych oddelení nemocníc, pričom ich kontrolovali aj s Národným centrom zdravotníckych informácií. "Zistili sme, že nepomer je v chápaní sumy na páske, kde sestry hovoria sumu v čistom a my uvádzame sumu v hrubom," skonštatovala Čižmáriková. Ako však uviedla Ivana Kvetková zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), nemyslia si, že to bude v rozdielnej interpretácií, relevantné údaje odprezentujú po tom, čo vyhodnotia výplatné pásky. Komora nesúhlasila ani s údajmi o výške platov sestier v ambulanciách, tie sú podľa Asociácie lekárov Slovenska v priemere 750 eur. So zbieraním výplatných pások začala SKSaPA tento týždeň.

Ministerstvo zdravotníctva trvá na to, že v štátnych nemocniciach majú sestry a pôrodné asistentky platy tak, ako by zákon o minimálnych mzdových nárokoch, ktorý bol vyhlásený za protiústavný, i naďalej platil. Legislatíva stanovovala minimálne platy 640 až 928 eur. Takúto garanciu chcel najnovšie premiér Robert Fico rozšíriť aj na zariadenia vyšších územných celkov. Jeho riešenie však sestry odmietli, tvrdia, že diskriminuje tie z nich, ktoré pracujú v súkromných nemocniciach.

SKSaPA i sesterské odbory požadujú taký zákon, ktorý bude riešiť odmeňovanie všetkých sestier, bude v súlade s ústavou a finančne krytý. Toto je jedna z požiadaviek deklarácie, ktorou zavŕšili trojdňovú výstražnú stanovačku pred úradom vlády, ktorú zorganizovali začiatkom októbra.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.