Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje povoliť používanie prípravkov s obsahom kanabidiolu

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ministerstvo zdravotníctva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch (z. č. 139/1998 Z. z.).

„Slovenská republika je jediným členským štátom Európskej únie, ktorý má kanabidiol (CBD) stále v zozname omamných a psychotropných látok. Uvedenou novelou zákona navrhujeme kanabidiol zo zoznamu vyradiť. Ide o dobrú správu pre našich občanov. Už aj na Slovensku budú dostupné masti,  výživové doplnky či kozmetické prípravky s obsahom kanabidiolu. Považujem však za potrebné zdôrazniť, že v tomto prípade nejde o samotnú konope - teda extrakt z rastlín cannabis. Kanabidiol je len jedna látka, ktorá sa v konope vyskytuje. Kanabidiol nemá psychogénne účinky a nevyvoláva závislosť. V žiadnom prípade nejde o dekriminalizáciu marihuany,“ informovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Za dovoz prípravkov s obsahom kanabidiolu, ktoré sú dostupné vo všetkých okolitých krajinách, už nebude nikomu hroziť riziko obvinenia. Po prijatí tohto zákona budú tieto prípravky voľne dostupné aj na Slovensku.  Kanabidiol má antioxidačné vlastnosti, podobné ako vitamín C alebo vitamín E, ako aj iné účinky, ktoré sú predmetom skúmania.

Vo svete stále pribúdajú nové omamné a psychotropné látky, ktoré sú súčasťou drog a výrazne ohrozujú zdravie. Preto ministerstvo zdravotníctva, na základe odporúčania OSN, navrhuje zaradiť v novele zákona jedenásť nových látok tohto druhu na zoznam zakázaných.

Predpokladaný dátum účinnosti tejto novely zákona je 1. marca 2021.

Zdroj: MZ SR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.