Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Minulý rok psychiatri zistili duševnú poruchu viac ako 70.000 pacientom

Kategória: Spravodajstvo

V roku 2018 pribudlo v psychiatrických ambulanciách vyše 70.000 ľudí, ktorým bola prvýkrát zistená duševná porucha.

Bratislava 28. novembra (TASR) - S podozrením na ohrozenie násilím psychiatri vyšetrili 768 osôb. Vyplýva to z najnovších štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
      Celkovo minulý rok v psychiatrických ambulanciách vyšetrili 383.888 pacientov s diagnostikovanou psychickou poruchou. „Z hľadiska pohlavia prevládali ženy počtom 221.490 oproti vyšetreným mužom, ktorých bolo 162.398. Prvýkrát v živote bola duševná porucha zistená 70.376 pacientom,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
      Najčastejšími dôvodmi ambulantnej liečby boli afektívne poruchy, ktoré sa vyskytli u 120.201 ľudí. Nasledovali neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy, teda poruchy, ktoré sa telesnými ťažkosťami podobajú organickému ochoreniu, avšak nemožno pre ne nájsť žiadne organické príčiny. Vyskytli sa u 97.365 vyšetrených osôb. Organické duševné choroby vrátane symptomatických sa prejavili u 71.146 pacientov. Pri všetkých troch skupinách diagnóz dominovali ženy. „Prevaha mužov bola zrejmá predovšetkým pri poruchách psychiky a správania zapríčinených užívaním psychoaktívnych látok. Tiež pri poruchách psychického vývinu,“ dodal Blaškovitš.
      Zo 768 osôb vyšetrených s podozrením na ohrozenie násilím zistili fyzické indikátory násilia u 65 ľudí, psychické indikátory u 633 ľudí a oba súčasne u 70 ľudí. Najviac pacientov s psychickou poruchou evidovali ambulancie v Banskobystrickom kraji a najviac novodiagnostikovaných pacientov bolo v Žilinskom kraji.
      Na psychiatrických oddeleniach zdravotníckych zariadení v roku 2018 pre duševné poruchy a poruchy správania zaznamenali 43.971 hospitalizácií. Prvýkrát v živote bolo prijatých 15.130 pacientov.
      Najviac, 26,4 percenta hospitalizácií si vyžiadala porucha psychiky a správania zapríčinená užitím alkoholu. Medzi týmito hospitalizáciami výrazne prevažovali muži. Ženy boli najčastejšie hospitalizované s diagnózou afektívnej poruchy, pričom oproti mužom s touto diagnózou ich bol takmer dvojnásobok. Afektívne poruchy zapríčinili 14,3 percenta zo všetkých psychiatrických hospitalizácií. Najviac hospitalizovaných pacientov bolo z Košického kraja a najmenej z Trnavského kraja.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov