Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Mozog po dlhšom voľne ľahšie zabúda, naštartujú ho slivky či krížovky

Kategória: Spravodajstvo

Mozog naštartujú po dlhšom voľne sušené slivky, lúštenie krížoviek, kreslenie, beh i bicyklovanie. "Je prirodzené, že človek sa vracia ťažšie k bežnému pracovnému 'módu'. Nevie sa sústrediť na prácu, ľahšie zabúda, uteká myšlienkami od úloh a všetko mu trvá dlhšie než obvykle," hovorí lekár Tomáš Kampe.

Bratislava 28. septembra (TASR) - Mozog naštartujú po dlhšom voľne sušené slivky, lúštenie krížoviek, kreslenie, beh i bicyklovanie. "Je prirodzené, že človek sa vracia ťažšie k bežnému pracovnému 'módu'. Nevie sa sústrediť na prácu, ľahšie zabúda, uteká myšlienkami od úloh a všetko mu trvá dlhšie než obvykle," hovorí lekár Tomáš Kampe.
      Pamäť je potrebné cvičiť ako sval. Kreslením sa rozvíja tak, že dochádza k lepšiemu prepojeniu ľavej a pravej hemisféry a pomáha tvoriť takzvané myšlienkové mapy. "Tie sú vynikajúcim prostriedkom na dobré a dlhodobé zapamätanie si informácií i súvislostí. Využívajú sa tak napríklad na učenie, premýšľanie, alebo napríklad zaujímavé riešenie problémov," podotkol lekár.
      Sušené slivky pomôžu efektívne myslieť, a to vďaka látke bór. Ľudia s jej nedostatkom trpia zníženou pozornosťou, alebo majú zhoršené myslenie. "Veľké množstvo tejto látky obsahujú aj sušené hrozienka, mandle, arašidy či brokolica," konštatoval Kampe.
      Mozog potrebuje aj cukry či vitamíny B a E, železo a selén. Kombinácia týchto látok prispieva napríklad k optimálnej funkcii nervového systému, znižuje mieru únavy a podporuje optimálne kognitívne funkcie.
      Pohybová aktivita podľa lekára prekrvuje mozog a produkuje nové nervové bunky. "Pri behu, jazde na bicykli, lezení po skale alebo napríklad bedmintone musia tisícky nervových buniek spolupracovať, čím mozog pracuje na plné obrátky," dodal.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.