Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ chce oddelenia dlhodobej intenzívnej starostlivosti

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa zvyšuje počet pacientov, ktorí vyžadujú dlhodobú intenzívnu starostlivosť. Náklady na jedného pacienta odhaduje na 200 eur denne.

BRATISLAVA 11. marca (SITA) - O pacientov vo vážnom zdravotnom stave by sa mohli starať oddelenia dlhodobej intenzívnej starostlivosti. Ide o nový druh oddelenia v nemocniciach. Počíta s tým návrh výnosu ministerstva zdravotníctva, ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Rozšírenie prístupu a rozsahu zdravotnej starostlivosti apalickým pacientom a pacientom, ktorí vyžadujú dlhodobú podpornú ventiláciu, si vyžiadala aplikačná prax vzhľadom na neustále zvyšovanie počtu pacientov, ktorí vyžadujú dlhodobú intenzívnu starostlivosť," uvádza rezort v dôvodovej správe. MZ konštatuje, že návrh bude mať negatívny vplyv na zdroje verejného zdravotného poistenia. Celkové náklady vyčísliť nevie, odvoláva sa na to, že nie je možné určiť presný počet prijímateľov. Úhradu za jedného pacienta však predpokladá na 200 eur denne. Mesačne by tak zvýšené výdavky zdravotných poisťovní na jedného poistenca predstavovali sumu 6 200 eur, ročne by išlo o 73 tis. eur. "Finančný dopad bude zabezpečený bez dodatočných požiadaviek zo štátneho rozpočtu," konštatuje MZ. 

Na oddelení dlhodobej intenzívnej starostlivosti sa má poskytovať starostlivosť apalickým pacientom, pacientom s kvantitatívnou poruchou vedomia, tým ktorí vyžadujú dlhodobú podpornú ventiláciu, dlhodobé zaistenie dýchacích ciest alebo ktorí vyžadujú podávanie dlhodobej kombinovanej výživy. Rovnako tak by sa mala na oddelení poskytovať starostlivosť pacientom so zlyhávaním základných životných funkcií s nutnosťou ich dlhodobého monitorovania. Dohľad nad nimi má mať lekár anestéziológ a intenzivista a sestra špecialistka v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti alebo špecialistka v intenzívnej ošetrovateľskej starostlivosti o dospelých. Súčasťou oddelenia majú byť aj zdravotnícki asistenti. 

Na jedného lekára môže na takomto oddelení pripadať najviac 20 pacientov, na jednu sestru v dennej zmene maximálne osem pacientov, počas nočnej služby má zvládnuť ich dvojnásobok. Zdravotnícky asistent by sa mal počas dňa starať najviac o 10 ľudí, v noci o 20. Ministerstvo navrhuje účinnosť zmien vo výnose o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno – technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení na prvý máj tohto roka.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.