Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ opäť pokutovalo farmafirmy pre nedostupné lieky

Kategória: Spravodajstvo

Pacientom mali chýbať lieky na zápal i cholesterol. Dve farmaceutické spoločnosti dostali pokutu, každá po 10 tisíc eur.

BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Dve farmaceutické spoločnosti budú ľahšie, každá o 10 tisíc eur. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR im udelilo pokuty pre nedostupnosť liekov. Informovala o tom hovorkyňa MZ Martina Lidinská. Sankcie si vyslúžili Accord Healthcare Limited a Ranbaxy ( U.K.) Limited, obe so sídlom vo Veľkej Británii. Pacientom chýbal liek, ktorý užívajú proti bolesti a zápalu či pri liečbe reumatoidnej artritídy, Aceclofenac Accord. Druhým nedostupným liekom bol Spatizalex Neo 80 mg, určený na zníženie cholesterolu. "Oba lieky ministerstvo zdravotníctva vyradilo z kategorizačného zoznamu v súlade s platnou legislatívou," uviedla Lidinská. Na problém upozornili MZ pacienti.

Rezort už v minulosti sankciu pre nedostupný liek udelil, stalo sa tak vlani v novembri. Pokuta vo výške 10 tisíc eur smerovala farmafirme pre chýbajúci liek na liečbu vysokého krvného tlaku. Aj v tomto prípade konalo MZ na základe podnetu pacienta. "Vo všeobecnosti platí, že povinnosťou každého držiteľa registrácie lieku, resp. jeho zástupcu, je zabezpečiť dostupnosť liekov v takom rozsahu, aby nebola ohrozená zdravotná starostlivosť," dodala Lidinská.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.