Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ opätovne rokovalo so zdravotníkmi o odmeňovaní

Kategória: Spravodajstvo

Návrh stanovuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy zdravotníckych pracovníkov.

BRATISLAVA 23. júna (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) opätovne rokovalo so zástupcami zdravotníkov o legislatíve, ktorá má riešiť ich odmeňovanie. Diskutovať na túto tému budú aj ďalej. Niektorí sú s návrhom spokojní, naďalej však trvajú na tom, aby zákon platil pre všetky zdravotnícke zariadenia. Rezort deklaruje, že cieľom legislatívneho návrhu je zaviesť prehľadnosť a systém do odmeňovania zdravotníkov v tých zariadeniach, ktoré sú v jeho pôsobnosti, keďže na tie má dosah.

"Návrh stanovuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy uvedených zdravotníckych pracovníkov tak, ako je v súčasnosti právne upravená základná zložka mzdy lekárov," uviedla riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková. Rezort pretransformoval mzdy do koeficientov, viazať sa budú na priemernú mesačnú mzdu v hospodárstve spred dvoch rokov. Táto metóda má zabezpečiť automatickú každoročnú valorizáciu platov. Ako uviedla Čižmáriková, koeficienty sa líšia podľa toho, či ide o vykonávanie odborných, certifikovaných alebo špecializovaných pracovných činností. "Napriek tomu, že koeficienty sú nižšie, ide iba o prvú tarifu a v žiadnom prípade mzdy zdravotníckych zamestnancov v našich štátnych príspevkových organizáciách sa určite nebudú znižovať, respektíve mzda zamestnanca nepôjde dole, práve naopak, pôjde hore," podotkla Čižmáriková. 

Ako uviedla prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov (SKMTP) Janka Strápková, s výškou koeficientov problém nemajú, pri niektorých im ministerstvo vyšlo v ústrety na základe predchádzajúcich rokovaní. "Väčšina povolaní je upravená tak, ako sme žiadali," skonštatovala Strápková. S čím však i naďalej nesúhlasia, je skutočnosť, že legislatíva má platiť len pre štátne zdravotnícke zariadenia. "My by sme chceli, aby zákon platil pre všetkých, bez ohľadu na to v akom zdravotníckom zariadení pracujú," povedala prezidentka SKMTP. 

Rovnakú podmienku si dlhodobo kladie aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). Jeho podpredsedníčka Daniela Pochybová hovorí, že ide o zásadnú požiadavku. "Pretože všetky zdravotnícke zariadenia sú napojené na zdravotné poisťovne, všetky sú financované z verejných peňazí, všetky robia verejné služby, takže my trváme na tom, aby bol zákon pre všetky zdravotnícke zariadenia," uviedla Pochybová. 

Novela sa má týkať farmaceutov, sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, verejných zdravotníkov, zdravotníckych laborantov, asistentov výživy, dentálnych hygienikov, rádiologických technikov, zdravotníckych záchranárov, zubných technikov, technikov pre zdravotnícke pomôcky, farmaceutických laborantov, masérov, ortopedických technikov, zdravotníckych asistentov, zubných asistentov, sanitárov, logopédov, liečebných pedagógov, psychológov, fyzikov, laboratórnych diagnostikov a zdravotníckych laborantov. SOZ však opätovne prízvukuje, že riešiť by sa mali mzdy nielen zdravotníkov ale všetkých pracovníkov v zdravotníctve. Pochybová podotýka, že všetci sú na tej istej lodi, robia v tých istých zariadeniach a porovnateľné profesie náročnosťou i vzdelanostne. Odborári sa s ministerskou plánujú stretnúť aj na odvetvovej tripartite, na začiatku júla. Jedným z bodov má byť aj odmeňovanie.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.