Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ rokuje so župami o platoch sestier, tie to odmietajú

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek trvá na to, že platy sa musia riešiť vo všetkých zdravotníckych zariadeniach.

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) - Sestry a pôrodné asistentky odmietli garanciu minimálnych platov v zdravotníckych zariadeniach vyšších územných celkov, keďže takéto riešenie podľa nich diskriminuje kolegyne pracujúce v neštátnych nemocniciach a ambulanciách. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa aj napriek tomu snaží v župných zariadeniach riešiť ich odmeňovanie. Rezort aktuálne rokuje s predsedami Trenčianskeho, Žilinského a Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová tento postup nechápe. Podľa nej rezort pravdepodobne nerozumel ich požiadavke, že chcú zagarantovať platy vo všetkých zariadeniach. "Myslím si, že je to zbytočná strata času, pretože my s tým nebudeme súhlasiť v žiadnom prípade a toto je aj postoj ostatných komôr," povedala Lazorová s tým, že nerozumie tomu, prečo ministerka rokuje iba so županmi. Ako uviedla, sú pripravené robiť ďalšie kroky, preto aby bol pripravený zákon, ktorý bude ošetrovať platy všetkých sestier a pôrodných asistentiek. 

Na tému odmeňovania pracovníkov v zdravotníctve sa v utorok stretla SKSaPA s väčšinou komôr a odborových organizácií pôsobiacich v zdravotníctve. Podľa Lazorovej sa konečne dohodli na spoločnom postupe, keďže ako pripomína, doteraz konali samostatne. Ministerke Zuzane Zvolenskej na začiatok zasielajú list, chcú vedieť v akej fáze sa nachádza zákon o odmeňovaní zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach, ktorý im prisľúbila do konca tohto roka. "Dôležité je to, aby vôbec niečo bolo pripravené. Chceme vidieť aspoň ten návrh, v akej rovine sa pohybujú tabuľky, lebo každá z komôr už predložila svoj návrh obdobne, ako sme to mali my v zákone, tak aj oni spracovali návrh platového ohodnotenia pracovníkov, ktorých zastupujú" uviedla prezidentka SKSaPA. Odpoveď na list, ktorý Zvolenskej zašlú v týchto dňoch, očakávajú budúci týždeň. Následne sa komory chcú opäť stretnúť, aby sa dohodli na ďalšom postupe. Ako uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková, stretnutie na túto tému sa chystá. "Pripravujú sa legislatívne podklady a možnosti," skonštatovala na margo zákona. 

Predseda vlády pred časom na osobnom stretnutí so zástupkyňami komory sestier a odborov ponúkol garanciu platov v zariadeniach vyšších územných celkov a miest v takej výške, ako boli stanovené v protiústavnom zákone o minimálnych mzdových nárokoch. V štátnych nemocniciach podľa rezortu zdravotníctva takáto garancia už je. Legislatíva, ktorá bola v júni tohto roka vyhlásená za protiústavnú, mala garantovať sestrám a pôrodným asistentkám plat v minimálnej výške od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.