Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na európskom kurze o ebole bola aj banskobystrická epidemiologička

Kategória: Spravodajstvo

Hoci rozšírenie vírusového ochorenia ebola, ktoré sa často končí smrťou, je na Slovensku málo pravdepodobné, naše verejné zdravotníctvo je na túto potenciálnu hrozbu pripravené.

Banská Bystrica 17. februára (TASR) – Hoci rozšírenie vírusového ochorenia ebola, ktoré sa často končí smrťou, je na Slovensku málo pravdepodobné, naše verejné zdravotníctvo je na túto potenciálnu hrozbu pripravené. Štáty Európskej únie epidemiologickú situáciu neustále monitorujú a okrem iného organizujú aj odborné kurzy, na ktorých sa zúčastňujú i slovenskí odborníci. Na ostatnom kurze vo francúzskom Veyrier du Lac, ktorý sa uskutočnil z podnetu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, bola Monika Musilová z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
      "Kurz pod názvom Rýchly odhad v zložitých mimoriadnych udalostiach na aktuálnu tému ebola bol zameraný na získanie poznatkov v danej problematike a následnou účasťou v medzinárodnej misii. Počas prvých dní sme ako scenár použili zemetrasenie na Haiti, ku ktorému došlo v roku 2010. Ďalšia časť kurzu sa už venovala epidémii ebola v západnej Afrike," vysvetlila Musilová.
      Školiaci materiál zahŕňal jednotlivé kroky epidemiologickej odpovede na zložité núdzové situácie. "Oboznámili sme sa s 11 hlavnými prioritami pri výskyte epidémie, medzi ktoré patrí rýchly zber a analýza údajov, zabezpečenie zdravotne vyhovujúcej vody, prístrešia, zdravotnej starostlivosti v krízovej fáze a kontrolu prenosných ochorení - štyria najväčší zabijaci sú okrem osýpok a hnačky aj akútne respiračné infekcie a malária," pokračovala epidemiologička.
      Podľa nej k hlavným výzvam medzinárodnej koordinácie patrí zostavenie efektívneho tímu ľudí vo veľmi krátkom čase podľa odbornosti z rozličných krajín a kultúr. V súčasnosti nie je dostupná žiadna vakcína alebo liek, ktoré by preukázali, že sú účinné. Dostupná je naďalej len podporná liečba, a to intravenózne poskytovanie tekutín a vyvažovanie elektrolytov, udržiavanie kyslíka a krvného tlaku, liečba ďalších infekcií. Ak k nim dôjde, nastupuje systematické podávanie antibiotík a antimalarík, liečba bolesti, gastrointestinálnych symptómov, úzkosti a podobne.
      "Veľa pacientov na ebolu zomrie, preto je dôležité zabezpečiť dôstojné umieranie. U postihnutých pacientov je potrebné zabezpečiť dostatočnú ošetrovateľskú starostlivosť, zaistiť pomoc od rodiny a ostatných pacientov, ako aj psychologickú pomoc. U vyliečených pacientov ide zasa o snahu minimalizovať stigmatizácie - nálepkovanie spravidla negatívnymi charakteristikami, ktoré môže vyústiť až do diskriminačného správania a strachu," uzavrela Musilová s tým, že tieto poznatky sú pre slovenských epidemiológov neoceniteľné.
      Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie ľudia cestujúci do krajín s výskytom eboly by sa mali vyhýbať priamemu kontaktu s pacientmi, ich telesnými tekutinami, kontaktu s voľne žijúcimi zvieratami a nemali by konzumovať mäso divoko žijúcich zvierat. Dôležité je tiež vyhýbať sa nechránenému pohlavnému styku.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.