Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na Slovensko dorazila prvá dodávka lieku Paxlovid

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR, redakcia

Ministerstvo zdravotníctva zaistilo dostatočné zásoby Paxlovidu pre najbližšie obdobie. Antivirotický liek je v súčasnosti jedným z najúčinnejších nástrojov pri liečbe COVID-19. Tento týždeň na Slovensko dorazilo prvých 4200 balení. Celkovo rezort zdravotníctva objednal 25 tisíc balení.

Slovensko, ako prvá krajina EÚ v strednej a východnej Európe, je opäť dostatočne zásobené liekom Paxlovid. Predpísať ho môžu obvodní i špecializovaní lekári potom, ako PCR test preukáže u pacienta COVID-19.

 

Liek je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov. Dodávky 25 tisíc balení Paxlovidu ministerstvo zdravotníctva získalo prostredníctvom verejného obstarávania.

V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

 Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.