Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva ešte mesiac

Kategória: Spravodajstvo

Do konca júla si prihlášku do inej poisťovne podalo 100,9 tisíc ľudí.

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) - Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva poistencom ešte mesiac. Ak sa pre tento krok rozhodnú, klientom novej poisťovne sa stanú od 1. januára budúceho roka. Ako informovala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Radoslava Muchová, do konca júla si prihlášku do inej poisťovne podalo 100,9 tisíca ľudí. Ku koncu augusta uplynulého roka sa pritom chcelo prepoistiť 67 tisíc ľudí. Záujem odísť zo svoje poisťovne tak v tomto roku prejavilo doposiaľ viac ľudí ako tomu bolo v porovnateľnom období vlaňajška.

"Koľko poistencov sa pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodne celkovo a či ich bude viac ako minulý rok, budeme vedieť po 30. septembri, dokedy je možnosť podať prihlášku," povedala Muchová. Ako ďalej pokračovala, údaje o tom, z ktorej poisťovne odchádza najviac ľudí a v ktorej ich najviac pribúda, zverejní úrad až po 30. septembri, aby v súčasnosti neovplyvňoval náborovú kampaň.

Poistenec sa môže rozhodnúť pre zmenu zdravotnej poisťovne do 30. septembra. Prihlášku si podáva len v jednej zdravotnej poisťovni, ktorej klientom sa stane k 1. januáru nasledujúceho roka. S tohtoročnou náborovou kampaňou zdravotných poisťovní už prišlo niekoľko podnetov na ÚDZS. Poisťovne sa vzájomne obviňujú z nekalej kampane a tvrdia, že pracovníci konkurenčných poisťovní majú dezinformáciami ovplyvňovať ľudí, aby sa prepoistili. Uplynulý rok chcelo zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu 162 399 poistencov. Viac ako 5000 prihlášok však ÚDZS neakceptoval pre rôzne chyby. Na začiatku tohto roka tak do inej poisťovne prešlo 157 331 ľudí.

Na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia aktuálne pôsobí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a dve súkromné poisťovne Dôvera a Union. Vláda však avizovala, že má záujem vytvoriť na Slovensku systém jednej štátnej zdravotnej poisťovne, ktorý by mohol fungovať od roku 2014.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.