Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Najčastejšou chorobu z povolania je syndróm karpálneho tunela

Kategória: Spravodajstvo

Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia.

Bratislava 21. mája (TASR) - Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Spomedzi nich dominuje syndróm karpálneho tunela. Z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že choroby z povolania najviac postihujú ľudí medzi 50. až 59. rokom života.
      Ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia sa vyskytlo u 147 zamestnancov, teda tvorilo 47,7 percenta zo všetkých hlásených chorôb z povolania. Okrem syndrómu karpálneho tunela, hláseného v 40 percentách prípadov, išlo o takzvaný tenisový lakeť (v 28 percentách prípadov) a poranenie ramena (v 23 percentách prípadov).
      V roku 2018 zaznamenalo NCZI 308 prípadov novopriznaných chorôb z povolania (121 žien a 187 mužov). Oproti predchádzajúcemu roku je to o 46 prípadov menej. "Z dlhodobého hľadiska evidujeme klesajúci trend. V pozorovanom období od roku 2001 ide o druhý najnižší počet prípadov, menej ich bolo len v roku 2013," spresnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
      Druhým najčastejším ochorením bolo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené prácou s vibrujúcimi nástrojmi. Vyskytlo sa 55 prípadov (18 percent). Treťou najčastejšou chorobou z povolania s celkovým počtom 28 prípadov (deväť percent) bola porucha sluchu z hluku.
      Vo výrazne nižšom počte sa vyskytovali prenosné infekčné a parazitárne choroby vrátane chorôb prenosných zo zvierat na ľudí, profesionálne choroby kože, silikóza pľúc a profesionálna bronchiálna astma.
      Najvyšší počet chorôb z povolania bol v Košickom a Žilinskom kraji. Zdravotnícke zariadenia v Trnavskom a Nitrianskom kraji nenahlásili žiadnu chorobu z povolania.
      Tieto choroby najčastejšie postihli ľudí medzi 50. až 59. rokom života (47 percent). Po nich nasledovali 40- až 49-roční (32 percent) a 60- a viacroční (13,6 percenta).
      Najviac chorôb z povolania v roku 2018 priznali kvalifikovaným pracovníkom a remeselníkom. Vyskytlo sa 108 prípadov, z nich najviac v hutníctve a strojárstve. Nasledovali operatéri a montéri strojov a zariadení (90 prípadov) a pomocní a nekvalifikovaní pracovníci s 55 prípadmi, najčastejšie v ťažbe, stavebníctve, výrobe a doprave.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.