Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Najvyššie náklady majú nemocnice na mzdy

Kategória: Spravodajstvo

Zdravotníckym zariadeniam podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu zostáva na tovary a služby desať percent z peňazí, ktorými disponujú.

BRATISLAVA 29. júna (SITA) - Nemocniciam zostáva na nákup prístrojov či prípadné rekonštrukcie len desať percent z príjmov. Väčšinu peňazí smerujú na mzdy zamestnancov. Vyplýva to zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý sa zameral na sedem nemocníc. "Zisťovali sme dostatočnosť prostriedkov, ktoré hradia zdravotné poisťovne, analyzovali sme ich do nákladových položiek jednotlivých nemocníc," uviedol generálny riaditeľ sekcie špeciálnych odvetví a činností NKÚ Peter Kapuscinský.

Z kontroly úradu vyplynulo, že náklady na mzdy a odvody predstavujú 57,34 až 64,76 percent z celkových nákladov sledovaných nemocníc. Ako Kapuscinský podotkol, ak sa k tomu pripočíta nákup liekov a zdravotníckeho materiálu, ktoré si ukroja 30 percent financií, tak na iné tovary a služby vrátane energií či rekonštrukcií zostane zdravotníckym zariadeniam len desať percent. "Desať percent, je to dostatočné ?" pýta sa generálny riaditeľ sekcie. 

Kontrolou úrad zistil aj to, že stratovosť nemocníc v danom roku ovplyvňujú z dvadsiatich percent zdravotné poisťovne, a to pre neskoršiu úhradu výkonov. Ide o výkony, ktoré nemocnica urobila, sú zdravotnými poisťovňami uznané, ale neboli v tom istom roku, v ktorom boli vyfakturované, aj uhradené. Úrad podotýka, že nemocnica platbu dostane, ale neskôr. "Z 80 percent strata, ktorú nemocnica na konci roka vykáže, je v jej vnútornom hospodárení s prostriedkami, ktoré má," povedala kontrolórka NKÚ Ľudmila Volflová. 

Úrad tentokrát kontroloval štyri nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, Univerzitnú nemocnicu Martin, Detskú fakultnú nemocnicu Banská Bystrica, Leteckú vojenskú nemocnicu, a. s. Košice a Fakultnú nemocnicu v Prešove. Úrad preveroval aj tri zdravotnícke zariadenia Vyšších územných celkov, a to Nemocnicu s poliklinikou v Prievidzi, Galante a Topoľčanoch. Kontrolovaným obdobím bol rok 2013 a 2012. NKÚ sa v rámci predchádzajúcich kontrol nemocníc pozrel už na nákup a využívanie zdravotníckej techniky či odmeňovanie zamestnancov. V pláne má posvietiť si aj na obstarávanie liekov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.