Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

NCZI sa pripravuje na eHealth aj nákupom techniky

Kategória: Spravodajstvo

Národné centrum zdravotníckych informácií obstaráva výpočtovú techniku s predpokladanou hodnotou viac ako 190 tis. eur bez DPH.

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) sa pripravuje na úlohu operátora eHealth (elektronické zdravotníctvo) už aj po technickej stránke. Nakupuje hardvér, ktorého predpokladaná cena je viac ako 190 tisíc eur bez DPH. Ako uviedol hovorca NCZI Peter Bubla, ide o nevyhnutnú obnovu zastaranej výpočtovej techniky. Centrum obstaráva notebooky, PC zostavy či tlačiarne, celkovo viac ako 260 kusov zariadení. "Väčšina počítačov používaných v NCZI má viac ako osem rokov, pričom životnosť komponentov, konkrétne zdroja, je asi šesť rokov," uviedol Bubla.

NCZI pribudla nová úloha správcu a prevádzkovateľa národného zdravotníckeho informačného systému na základe zákona účinného od júla tohto roka. Ako Bubla informoval, vyvinuté služby a aplikácie eHealth v rámci prvej etapy majú byť testované a uvádzané do skúšobnej prevádzky počas budúceho roka. Od januára 2016 by mal byť informačný systém nasadený celoplošne s tým, že od toho dátumu bude už jeho používanie povinné. "Preto aj predmet zákazky zverejnenej výzvy v časti Trvanie zmluvy je nastavený na tri roky, aby v uvedenom období do celoplošného nasadenia eHealth bola zabezpečená nevyhnutná obnova hardvéru," vysvetlil Bubla. 

Záujemcovia, ktorí sa chcú do tendra zapojiť, majú čas do 23. decembra tohto roka. O víťazovi rozhodne najnižšia cena, centrum pri obstarávaní použije elektronickú aukciu. 

Projekt eHealth sa začal realizovať ešte za prvej vlády Roberta Fica. Po jeho dokončení by na Slovensku mali byť realitou elektronické recepty, elektronické zdravotné knižky či elektronické predpisovanie liekov. 

NCZI je štátnou príspevkovou organizáciu, ktorej zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. Centrum vzniklo v roku 2006. Do jeho úloh okrem informatizácie zdravotníctva spadá aj oblasť zdravotníckej štatistiky, štandardizácie zdravotníckej informatiky a poskytovanie knižnično-informačných služieb z oblasti lekárskych vied a zdravotníctva.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.