Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnice mali byť podľa HPI na nule, nie v strate

Kategória: Spravodajstvo

Analytik HPI Tomáš Szalay odhaduje, že nemocnice dostali v minulom roku od zdravotných poisťovní o 70 mil. eur viac. Spolu s úspornými opatreniami malo byť ich hospodárenie lepšie, ako je.

BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Strata štátnych nemocníc sa podľa údajov, ktoré predstavilo ministerstvo zdravotníctva, znížila zo 116 mil. eur v roku 2012 na minuloročných 66,6 mil. eur. K lepšiemu hospodárskemu výsledku malo prispieť znižovanie nákladov na lieky, prevádzkových nákladov ako aj viac peňazí zo zdravotných poisťovní za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Aj napriek týmto pozitívnym číslam celkový dlh nemocníc prekročil 300 mil. eur, ku koncu minulého roka bol na úrovni 365 mil. eur.

Podľa prepočtu analytika Health Policy Institute (HPI) Tomáša Szalaya malo byť hospodárenie nemocníc aktuálne na nule, a nie v strate. "My odhadujeme, že dostali zhruba o 70 až 80 miliónov eur viac na výnosoch od zdravotných poisťovní. Ak ešte k tomu pripočítam reštrukturalizačné opatrenia, tak by strata nemala byť znížená o 50 miliónov ale o 100 až 120 miliónov eur," uviedol Szalay. Prezentované lepšie hospodárske výsledky navyše nepripisuje ani tak zásluhe manažmentov nemocníc, ako skutočnosti, že zdravotné poisťovne navýšili platby a rovnako tak poklesu cien liekov. "V celom sektore bol veľký tlak na lieky. Zdravotné poisťovne ušetrili na liekoch, vďaka tomu si mohli dovoliť zaplatiť viac do nemocníc. Aj nemocnice samotné ušetrili na liekoch nielen preto, že by efektívnejšie obstarávali alebo efektívnejšie liečili, ale preto, že ceny liekov klesli," povedal analytik HPI. Významnú časť prezentovaných úspor za nemocnice tak podľa neho urobil trh. Za otázne považuje to, ako sa situácia bude vyvíjať po tom, čo celkové náklady na lieky prestanú klesať. 

Szalay navyše vyjadril pochybnosť o tom, či údaje nemocníc o hospodárení odrážajú realitu, keďže ich účtovníctvo nepodlieha vonkajšiemu nezávislému auditu. Tvrdí, že na riešenie dlhov nemocníc chýbajú systémové opatrenia, na ktoré nie je politická odvaha. Medzi ne radí napríklad škrtanie lôžok, lepšiu deľbu práce zamestnancov, či tvrdé rozpočtové obmedzenia. Nemocniciam by podľa neho pomohlo i to, ak by zakázali svojim lekárom pracovať i v súkromných ambulanciách, pretože im tak utekajú peniaze do súkromného sektora. 

MZ si stanovilo cieľ, podľa ktorého by do konca budúceho roka mali všetky štátne nemocnice hospodáriť vyrovnane, bez toho aby tvorili ďalší dlh. Szalay však nepovažuje za pravdepodobné, že sa tak i stane. "Je možné, že v 2015 vykážu v nejakom exceli pre ministerstvo nulu, ale nemyslím si, že budú naozaj hospodáriť vyrovnane," skonštatoval. Vyrovnané hospodárenie bez systémových opatrení by podľa neho mohli nemocnice dosiahnuť len pri výraznejšom navýšení zdrojov od zdravotných poisťovní. Ako podotýka, na to by bolo potrebné buď zvýšiť odvodové zaťaženie alebo zvýšiť platby za poistencov štátu. “Ani jeden z týchto scenárov nepovažujem zatiaľ za pravdepodobný,” dodal Szalay.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.