Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Nemocnice optimalizujú chod operačných sál
Kategória: Spravodajstvo
Nemocnica Poprad a Fakultná nemocnica v Trenčíne očakávajú od optimalizácie, efektívnejšie vynakladanie financií.
BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Nemocnica Poprad a Fakultná nemocnica (FN) v Trenčíne sa pustili do optimalizácie chodu operačných sál. Využili pritom služby spoločnosti Hartmann. Poprad dostal štúdiu zadarmo, v Trenčíne zaplatia približne 10 tis. eur. Podľa hovorkyne popradskej nemocnice Sylvie Galajda počas nastavovania optimalizácie samotnou nemocnicou dostali ponuku od spoločnosti Hartmann, ktorú sa rozhodli prijať a využiť tak know-how renomovanej firmy. "Vypracovanie optimalizácie nás nestálo nič," uviedla Galajda.
Druhou nemocnicou, kde spoločnosť začala s optimalizáciou chodu operačných sál, je FN Trenčín. Ako uviedol hovorca nemocnice Eugen Finkei, cena auditu je menej ako desať tisíc eur. "Riešenie optimalizácie s pomocou externej firmy považujeme aj vzhľadom na chýbajúce potrebné know-how v oblasti optimalizácie procesov v rámci našej nemocnice za momentálne najefektívnejšie riešenie," skonštatoval Finkei.
Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Hartman Rico Ondreja Gutyana, prvá fáza optimalizácie spočíva v rozhovoroch so zamestnancami nemocnice, následne sa takto získané údaje spracujú a nastolí sa prvý návrh zmien, ako by sa mali využiť operačné tímy a operačné sály. Celý proces až po poskytnutie počiatočných výsledkov trvá štyri až päť mesiacov, následná aplikačná časť je zdĺhavejšia. Cena za optimalizáciu sa pohybuje od 15 tis. do 20 tis. eur. Všetkými týmito krokmi, podľa jeho slov prešla už nemocnica v Poprade s tým, že sa namiesto desiatich operačných sál naplno teraz využíva osem a osem tímov sa zredukovalo na šesť. Gutyan tvrdí, že prijatými opatreniami sa šetria kapacity, čas, zamedzuje sa zbytočnému chodu sál a systém funguje tak, aby všetko do seba zapadalo.
Nemocnica Poprad očakáva, že sa vďaka optimalizácií zefektívni celá prevádzka a znížia sa prevádzkové náklady. "Momentálne prebieha analýza celého procesu a ku konkrétnym číslam a porovnaniam sa dostaneme až vo vyhodnotení, po ukončení analýzy," uviedla hovorkyňa popradskej nemocnice. Aj v Trenčíne očakávajú, že im audit ukáže možnosti na zlepšenie a rovnako tak prinesie efektívnejšie využívanie finančných zdrojov. "Vzhľadom na skutočnosť, že tento audit ešte nie je ukončený, nie sú ani vyčíslené potenciálne benefity z neho vyplývajúce, ani zadefinované finálne verzie odporúčaní," uviedol Finkei.
Gutyan tvrdí, že najčastejšia neefektivita býva v dlhej príprave a teda v neskorých začiatkoch operácií, preto v rámci optimalizácie skracujú prípravnú časť. Problém vidí aj v prázdnych miestach, keď má napríklad anestéziológ dvoj- či trojhodinové prestoje, počas ktorých nie je využitý, a to všetko len preto, že chod nie je usporiadaný. Úsporu po optimalizácií odhaduje na desiatky tisíc eur. Podľa neho, pokiaľ tieto odporúčania prinesú spomínaným nemocniciam úspory a nezostane to len v rovine teórie, projekt bude veľmi zaujímavý. "Je to také zvláštne, že koľkokrát vedenie nemocnice povie, že všetky tie veci, čo mi tu prezentujete, sme mohli urobiť aj my. Ale oni ich neurobia, pretože jednak je dobre komunikovať to cez spoločnosť, ktorá je v tomto zbehlá, a je tu aj určitá podpora manažmentu na zmeny," dodal Gutyan.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.