Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

NOVA chce presadiť lekárske návštevy doma u detí

Kategória: Spravodajstvo

V prípade, že si to bude zdravotný stav dieťaťa vyžadovať, zdravotná poisťovňa by mala uhrádzať v plnej výške ambulantnú zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí.

BRATISLAVA 11. novembra (SITA) - Návštevy všeobecných lekárov v domácom prostredí, kratšie čakanie na operácie či jednoduchšie vybavovanie liečby v zahraničí. S takýmito návrhmi prichádza strana Nová väčšina (NOVA) v prípade poskytovania zdravotnej starostlivosti pre deti. Zmeny predkladá do parlamentu v rámci návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti.

Ako predkladatelia konštatujú, keď má dieťa napríklad vysokú horúčku, je preprava k lekárovi a následné čakanie v ambulancii pre neho veľkou záťažou. "V prípade častých infekčných ochorení u detí môže navyše choré dieťa nakaziť ďalšie deti v čakárni lekára," uvádza skupina poslancov v návrhu s tým, že návšteva v domácom prostredí dieťaťa je v mnohých prípadoch najvhodnejšia. Legislatívu chcú upraviť tak, aby zdravotné poisťovne boli povinné plne uhradiť návštevu všeobecného lekára doma u dieťaťa do 11 rokov veku, ak si to jeho stav bude vyžadovať. Minimálnu výšku takejto úhrady má určiť ministerstvo zdravotníctva. 

Predkladatelia zároveň navrhujú, aby deťom do 18 rokov, bola poskytnutá plánovaná zdravotná starostlivosť na Slovensku do troch mesiacov od indikácie. "Oneskorenie poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže na rozdiel od dospelých ohroziť zdravý vývin dieťaťa," konštatuje NOVA. V prípade, že to nebude možné, alebo sa takáto starostlivosť na Slovensku vôbec neposkytuje, požadujú zjednodušiť a urýchliť vybavovanie liečby v zahraničí. Zdravotné poisťovne by mali len päť dní na rozhodnutie o tom, či dajú súhlas na liečbu v cudzine, v prípade závažného ochorenia len 72 hodín. 

Účinnosť legislatívy sa navrhuje od marca budúceho roka. Podľa vyjadrenia predkladateľov nebude mať nepriaznivý dopad na verejné financie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov