Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nové referencovanie zdraží lieky, tvrdí Novotný

Kategória: Spravodajstvo

Podpredseda SDKÚ-DS opakovane tvrdí, že nové určovanie cien liekov ako priemer troch najnižších cien v rámci EÚ, ktoré navrhuje rezort zdravotníctva, povedie k zvýšeniu cien liekov o desiatky miliónov eur.

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Podpredseda a poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný vyzval ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby predložila odborné analýzy a dopadovú štúdiu, o koľko narastú ceny liekov od januára budúceho roka, a to v dôsledku návrhov liekových zákonov, ktoré predložila do parlamentu. Novotný opakovane tvrdí, že nové určovanie cien liekov ako priemer troch najnižších cien v rámci EÚ, ktoré navrhuje rezort zdravotníctva, povedie k zvýšeniu cien liekov o desiatky miliónov eur. "Vláda sa chystá zdražieť lieky pre dôchodcov a chorých. Vláda dala prednosť záujmom farmaceutických firiem a niekoľkých lekárnikov, háji ich zisky na úkor pacientov," uviedol Novotný.

Ako pokračoval, SDKÚ-DS si dala tú námahu a urobila prepočet cien liekov podľa navrhovaného referencovania. Na základe týchto výpočtov sa má z 5 200 kategorizovaných liekov zmena dotknúť 1 037 z nich, pričom 222 liekov by malo nižšiu cenu a 815 liekov by naopak zdraželo. "Vzhľadom na spotrebu týchto liekov, celoročne by 815 liekov zdraželo o 92,5 mil. eur," konštatoval Novotný. Ako dodal, prepočet robili na základe cien z októbra tohto roka. Medzi týmito liekmi je aj tridsiatka najpredpisovanejších pre astmatikov, kardiakov, ľudí s vysokým krvným tlakom, osoby trpiace ochoreniami chrbtice alebo kĺbov a základné antibiotiká. Tieto podľa Novotného zdražejú významným spôsobom a to až tak, že na 92,5 mil. eur náraste sa budú podieľať 20 percentami. "Lieky, ktoré najviac zdražejú v skupine 815 liekov, budú predovšetkým lieky pre onkologických pacientov," uviedol Novotný. Zároveň však priznal, že v prípade 222 liekov, ktoré majú zlacnieť a o koľko, zatiaľ prepočty nerobili.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.