Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Novela Trestného zákona skončí možno na ústavnom súde

Kategória: Spravodajstvo

Hnutie NOVA chce pripraviť podanie na ústavný súd vo veci nesúladu novely Trestného zákona, ktorá podľa nich kriminalizuje zdravotníckych pracovníkov, s Ústavou SR.

BRATISLAVA 3. apríla (SITA) - Zdravotníkmi kritizovaná novela Trestného zákona, ktorá im priniesla prísnejšie sankcie, ak by počas krízovej situácie odmietli nastúpiť do služby, alebo sa jej úmyselne vyhli napríklad predstieraním choroby, skončí pravdepodobne na Ústavnom súde (ÚS) SR. Iniciatívu preberá hnutie NOVA, ktoré avizovalo, že pripraví podanie na ÚS SR vo veci nesúladu tejto novely s Ústavou SR. "Novela Trestného zákona kriminalizujúca zdravotníckych pracovníkov prijatá v máji minulého roku predstavuje bezprecedentný zásah do ich práv a je účelovým mocenským nástrojom na zastrašovanie zdravotníkov," zdôvodňuje NOVA svoje rozhodnutie. Hnutie plánuje osloviť v tejto veci aj lekárske a sesterské odbory ako aj lekársku a sesterskú komoru. Ako podotklo, legislatíva by sa mala pripravovať v konštruktívnom dialógu so zástupcami profesijných skupín, ktorých sa zmeny týkajú.

Podanie na ústavný súd zvažovali krátko po prijatí novely aj zástupcovia zdravotníkov. Tí svoj nesúhlas s prísnymi sankciami dávali najavo protestom pred parlamentom, či petíciou. 

Novela Trestného zákona priniesla zdravotníkom cez pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD) hrozbu väzenia na dva až päť rokov, pokuty vo výške 3 300 eur a straty registrácie v komore na dva roky, ak nenastúpia do práce v prípade vyhlásenia krízovej situácie. 

Ministerstvo zdravotníctva prízvukovalo, že legislatíva je iba na krízové situácie a odmietalo, že by išlo o kriminalizáciu zdravotníkov. Výnimočné situácie si podľa rezortu vyžadujú výnimočnú legislatívu, aby bola v prvom rade zabezpečená ochrana životov pacientov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.