Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O viaczmenných prevádzkach nemocnice zatiaľ neuvažujú

Kategória: Spravodajstvo

Oslovené nemocnice tvrdia, že o viaczmenných službách je predčasné hovoriť, zároveň však dodávajú, že s jednozmennou prevádzkou a následnou pohotovostnou službou výrazné problémy nemajú.

BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Prechod od jednozmennej prevádzky na viaczmennú zatiaľ nemocnice nezvažujú. Služby podľa vyjadrenia niekoľkých z nich zvládajú zabezpečiť aj v aktuálnom pracovnom režime, čiže jednozmennej prevádzke a následnej pohotovostnej službe. Vyjadrovať sa k téme viaczmenných prevádzok považujú zároveň za predčasné, nakoľko možnosť prejsť na iný pracovný režim budú mať až od apríla.

"Naši zamestnanci ako aj zástupcovia zamestnancov vyjadrili svoje pozitívne stanovisko a ochotu naďalej zabezpečovať proces poskytovania zdravotnej starostlivosti v pôvodnom pracovnom režime na všetkých pracovných pozíciách," uviedla hovorkyňa FNsP J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková. Nemocnica je tak podľa nej pripravená poskytovať zdravotnú starostlivosť nepretržite. Problémy s aktuálne nastavenou prevádzkou nemá ani Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. "Stále prehodnocujeme situáciu na jednotlivých pracoviskách. Zatiaľ sme výrazné problémy so zabezpečovaním pohotovostných služieb nezaznamenali," uviedla hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová. Ako dodala, prioritou pre nich je pacient, preto pri prehodnocovaní stavu na klinikách a oddeleniach budú postupovať tak, aby neobmedzili zdravotnú starostlivosť.

Nad zmenou prevádzky nateraz neuvažujú ani v Banskej Bystrici. "V súčasnosti naša nemocnica zvláda zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti jednozmennou prevádzkou a pracovnou pohotovosťou a vyjadrovať sa k ostatným otázkam považujeme za predčasné," odpovedala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje na otázku, či bude nemocnica zvažovať zavedenie dvoj či trojzmenných služieb. Vyjadrovať sa k zmenám pracovného režimu je priskoro aj podľa Fakultnej nemocnici v Žiline. Práve ju pritom Lekárske odborové združenie dávalo za príklad toho, že viaczmenné prevádzky pre nedostatok lekárov nefungujú. Hovorkyňa FN Žilina Mária Koporecová to však dementovala, podľa jej vyjadrenia pracovný režim v minulosti aj napriek avízu nakoniec nemenili.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský tvrdí, že rozvrhnutie práce na dve či tri zmeny by si vyžiadalo väčší počet atestovaných lekárov. Odhaduje to až na dvojnásobok proti súčasnému stavu. Podľa informácií z ministerstva zdravotníctva (MZ) pracuje v súčasnosti v slovenských nemocniciach 8 000 lekárov, z toho približne polovica pôsobí vo fakultných a univerzitných nemocniciach. V štatistickom porovnaní s inými vyspelými krajinami Slovensko v počte lekárov nezaostáva. Z údajov Svetovej banky za rok 2010 vyplýva, že na tisíc obyvateľov pripadajú na Slovensku traja lekári. Menej ich má napríklad Holandsko (2,9) či Poľsko (2,2), naopak viac Dánsko (3,4) či Česko (3,7). Štatistiku o počte lekárov, taktiež za rok 2010 vypracovalo aj OECD. Ako vyplýva z jeho údajov, Slovensko malo 3,3 lekára na tisíc obyvateľov, čo je viac ako priemer krajín OECD, ktorý bol na úrovni 3,1 lekára.

Nemocnice v súčasnosti fungujú v jednozmennej prevádzke, ktorá trvá počas pracovných dní od 7:00 do 15:00, následne je zdravotná starostlivosť o pacientov zabezpečená počas pohotovostných služieb, ktoré trvajú do siedmej hodiny ráno nasledujúceho dňa. Jeden lekár tak môže odslúžiť až 24 hodín v kuse. Po novom by však mohla byť pracovná doba rozdelená na dve osemhodinové zmeny s následnou pohotovostnou službou alebo tri osemhodinové zmeny a v každej by sa striedali iní lekári. Rozhodnutie zaviesť viaczmenné služby pritom nemusí byť celoplošné, ale môže sa vzťahovať len na jednotlivé oddelenia. Zmena je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú parlament schválil uplynulý týždeň. Podpísať ju ešte musí prezident SR. Ak tak urobí, účinná bude od apríla tohto roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.