Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Očkovať sa bude zase po starom

Kategória: Spravodajstvo

Ministerka zdravotníctva navrhuje, aby sa vrátil pôvodný systém, ktorý bez problémov fungoval. Rodičia by u lekára dostali predpis, v lekárni by si vybrali vakcínu, a lekár by následne dieťa zaočkoval.

BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Spôsob očkovania sa zmení, Slovensko by sa malo vrátiť k starému systému, ktorý fungoval do konca minulého roka. Povedala to v pondelok ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá chce novelizovať zákony o lieku a zmeniť systém nákupu vakcín.

Predchádzajúce vedenie rezortu zdravotníctva zmenilo obstarávanie vakcín od decembra minulého roka. Odvtedy už vakcíny nevyberajú rodičia v lekárni, ale kupujú ich priamo lekári, ktorí ich musia skladovať v ambulanciách. Následne im náklady prepláca zdravotná poisťovňa. "Zmätky v teréne odmietla odborná i laická verejnosť," uviedla ministerka zdravotníctva. Situácia podľa Zvolenskej zašla tak ďaleko, že očkovanie predovšetkým starších detí sa odkladá. Problém nie je len v platbách od zdravotných poisťovní, ale aj v technickom vybavení ambulancií, ktoré by mali vakcíny skladovať.

Ministerka navrhuje, aby sa vrátil pôvodný systém, ktorý bez problémov fungoval. Rodičia by u lekára dostali predpis, v lekárni by si vybrali vakcínu, a lekár by následne dieťa zaočkoval. Zmena bude súčasťou novely zákona o lieku, ku ktorému sa pripravuje pripomienkové konanie. Začiatkom júna ministerstvo odoslalo listy Slovenskej lekárskej komore a Slovenskej lekárskej spoločnosti, aby vyjadrili svoje návrhy k novele. Rokovanie o zákone očakáva MZ na jeseň, diskutovať chce s celou odbornou verejnosťou.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.