Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Od 1. januára 2017 sa mení maximálny vymeriavací základ pre nemocenské dávky

Kategória: Spravodajstvo

Od 1. januára 2017 sa maximálny vymeriavací základ pre výpočet nemocenských dávok zvyšuje na sumu  1766 eur, a to tak, že maximálna suma denného vymeriavacieho základu sa bude určovať nie z 1,5-násobku, ale z 2-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Od 1. januára 2017 sa maximálny vymeriavací základ pre výpočet nemocenských dávok zvyšuje na sumu  1766 eur, a to tak, že maximálna suma denného vymeriavacieho základu sa bude určovať nie z 1,5-násobku, ale z 2-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov. Zmena sa vzťahuje na poistencov, ktorým dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ako je dočasná pracovná neschopnosť, nástup na materskú dovolenku a ošetrovanie člena rodiny, vznikne po 31. decembri 2016.
      Tieto zmeny, ako uviedli dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Sociálnej poisťovne, povedú k zvýšeniu maximálnych súm nemocenských dávok. Zmena sa dotkne približne 300.700 osôb. Avšak, ako zdôraznili, neznamená to zvýšenie súm všetkých nemocenských dávok. Zmena maximálneho denného vymeriavacieho základu zvýši sumu nemocenskej dávky tým poistencom, ktorí platia do Sociálnej poisťovne vysoké odvody, ale nemocenské dávky nedostávajú úmerne výške ich platu. Zmenou výpočtu maximálneho denného vymeriavacieho základu sa má aspoň čiastočne znížiť rozdiel medzi výškou zaplateného poistného a vyplatenou dávkou.
      Poistencov, ktorých príjem nedosahuje sumu 1287 eur, sa zmena zákona netýka. Zmena sa nevzťahuje ani na tých, ktorým Sociálna poisťovňa nemocenskú dávku priznala v súvislosti s poistnou udalosťou, ktorá vznikla ešte v roku 2016 a jej výplata pokračuje v roku 2017. Takýmto osobám sa nemocenská dávka neprepočíta, keďže jej výška sa ráta ku dňu vzniku poistnej udalosti.
      Výška nemocenského je 55 % denného vymeriavacieho základu, čo predstavuje bez zmeny zákona 23,94991500 eura na deň a po zmene zákona 31,93316500 eura na deň. Maximálna výška nemocenského pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci bez zmeny zákona je 718,50 eura, po zmene   958 eur. Pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci bude maximálna výška 990 eur.
      Ošetrovné, ktoré sa môže poskytovať maximálne 10 dní, bude po novom 319,40 eura.
      Najvýraznejšie sa zmena dotkne pri dávke materské. Maximálna výška po zmene zákona pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci bude 1260 eur, kým doteraz to bolo 945 eur.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.