Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Od septembra budú môcť lekárske fakulty prijať stovky ďalších slovenských študentov

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

V akademickom roku 2023/2024 budú môcť lekárske fakulty na Slovensku prijať o 500 slovenských medikov viac než ich študuje v súčasnosti. Na dnešnom rokovaní sa na tom zhodli ministri zdravotníctva, financií a školstva.

V súčasnosti študuje na lekárskych fakultách v jednom ročníku 690 medikov zo Slovenska. Zvyšných asi 430 medikov pochádza zo zahraničia a štúdium si hradia sami. Na základe rokovaní, ktoré ministerstvo zdravotníctva absolvovalo s dekanmi fakúlt, je ešte možné navýšiť počet medikov v ročníku o ďalšiu stovku študentov. Ministri zdravotníctva, financií a školstva sa na dnešnom rokovaní dohodli, že od nadchádzajúceho školského roka bude štát platiť lekárskym fakultám reálne náklady na štúdium medikov a univerzity budú môcť univerzity prijať ešte o 400 slovenských medikov viac než v súčasnosti. 
 
Ministerstvo financií navrhlo zvýšenie počtu študentov o 500. „Toto je verejná ponuka. Je to ponuka systematického navyšovania financovania pre slovenské lekárske fakulty,“ zdôraznil minister financií Igor Matovič. Náklady na 500 medikov ročne predstavujú 5 miliónov euro. „Keď navýšime počet medikov a zmenšíme ten personálny stres v nemocniciach, ostane ich tu ešte viac,“ dodal minister financií. Nasledovať budú rokovania s dekanmi lekárskych fakúlt.
 
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o zvýšení počtu medikov rokoval s dekanmi lekárskych fakúlt. „Všetci vieme, že to zdravotníctvo v súčasnom stave je beh na dlhé trate. Myslím, že táto vláda ten beh začala a verím tomu, že tie výsledky, ktoré nebudú okamžite a hneď, budú za pár rokov, ale budú hlavne pre našich občanov, pre našich pacientov,“ zdôraznil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako doplnila štátna tajomníčka MZ Lenka Dunajová Družkovská, ľudský potenciál je to najdôležitejšie, čo potrebujeme, aby nám medici po vyštudovaní neodchádzali.
 
Financie budú rozdelené proporcionálne medzi všetky lekárske fakulty na Slovensku. Ako zdôraznil minister zdravotníctva, rezort zdravotníctva robí kroky na zlepšovanie podmienok zdravotníkov, zvyšovanie ich platov, ako aj motiváciu profesionálnym rastom.
 
Podľa ministra školstva Jána Horeckého lekárskym fakultám záleží na tom, aby produkovali dostatok odborného personálu, lekárov pre nemocnice a ambulancie.
 
Keďže štát už dlhodobo neuhrádza univerzitám reálne náklady na štúdium medikov, nedostatok finančných prostriedkov kompenzujú prijímaním zahraničných medikov-samoplatcov. Väčšina z nich však po ukončení štúdia nezostáva pôsobiť na Slovensku, ale odchádzajú naspäť do svojej vlasti. Úlohou štátu v tejto chvíli bude zároveň vytvoriť podmienky, aby medici po ukončení štúdia ostali na Slovensku. Aktuálne približne 17% mladých slovenských lekárov odchádza po škole do zahraničia. Štát pre zvýšenie atraktivity už navýšil základné platy zdravotníkov a zároveň investuje aj do skvalitnenia pracovných podmienok.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov