Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Odporúčanie MZ SR: Občania s príznakmi by sa mali testovať PCR testami

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča občanom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID 19, aby využili bezplatnú možnosť testovania PCR testami. Tie sú pri príznakoch ochorenia plne hradené zo zdravotného poistenia. Objednať sa môžu na stránke www.korona.gov.sk.

Na stránke www.korona.gov.sk majú občania možnosť požiadať o testovanie PCR či antigénovým testom. Pri podozrení na ochorenie COVID-19 odporúča Ministerstvo zdravotníctva SR využiť možnosť otestovania sa PCR testami. Pri zadaní príznakov je toto testovanie bezplatné, preto je dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré majú. Či už je to teplota nad 38 stupňov, suchý kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triaška, vykašliavanie či strata čuchu alebo chuti. Na základe posúdenia klinických príznakov je im automaticky pridelený najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí adresy, ktorú v žiadosti zadali. Zadať môžu nielen adresu trvalého pobytu, ale ak sa práve nezhoduje s miestom, kde sa nachádzajú, majú možnosť zadať aj adresu prechodného pobytu. Testovanie im tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese.
 
Okrem bezplatného testovania pri príznakoch ochorenia majú občania stále možnosť dať sa bezplatne otestovať PCR testami pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. Tu je dôležité zadať aj dátum nástupu do nemocnice, aby bol test vykonaný v stanovenej lehote.

Ďalšou z možnosti ako sa dať  bezplatne  otestovať PCR testom je aj pozitívny antigénový test. Ten si môžu občania verifikovať aj následným vykonaním RT-PCR testu, ktorý je v tomto prípade tiež hradený z verejného zdravotného poistenia.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.