Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

OP Zdravotníctvo je v čerpaní zdrojov najúspešnejší

Kategória: Spravodajstvo

Aktuálne ja zazmluvnených 99 percent a vyčerpaných 60 percent prostriedkov alokovaných v tomto operačnom programe

BANSKÁ BYSTRICA 30. októbra (SITA) - Operačný program (OP) Zdravotníctvo je spomedzi všetkých 11 operačných programov na Slovensku najúspešnejší, keď na podporu projektov je zazmluvnených už 99 percent a vyčerpaných 60 percent alokovaných zdrojov. Uviedol to na brífingu počas utorkovej konferencie "Operačný program Zdravotníctvo v projektoch" riaditeľ odboru programov Európskej únie na Ministerstve zdravotníctva SR Edmund Škorvaga. Pripomenul, že vo všetkých operačných programoch spolu dosahuje priemerná zazmluvnenosť 74 percent a čerpanie 38 percent.

Projekty podporené z eurofondov sú podľa neho jedinečnou príležitosťou dostať sa v zdravotníctve k relatívne vysokým zdrojom na investície. Súkromné zdravotnícke zariadenia spolufinancujú projekty piatimi percentami, štátne môžu čerpať podporu vo výške 100 percent oprávnených nákladov. "V zdravotníctve je dosť peňazí, ale gro putuje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. V tlaku znižovania verejných výdavkov je prvá záležitosť, ktorá je v zdravotníckych zariadeniach redukovaná, investícia do infraštruktúry, do nového vybavenia, keďže prioritou je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Z tohto pohľadu sú (projekty podporené z eurofondov, pozn. SITA) jedinečným a v niektorých prípadoch jediným potenciálnym zdrojom, ako zdravotnícke zariadenie môže kvalitatívne rásť," povedal Škorvaga.

Operačný program Zdravotníctvo patrí množstvom zdrojov k najmenším slovenským programom. Ja naň alokovaných 250 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Či úspešnosť čerpania z prostriedkov cez tento program bude mať vplyv na vyčlenenie väčšieho množstva zdrojov v ďalšom programovacom období (2014 - 2020), zatiaľ nie je známe. "To je otázka na politikov, ja verím, že to bude mať vplyv na zvýšenie zdrojov. Pán premiér však vo štvrtok na návšteve ministerstva zdravotníctva tlmočil svoj názor a názor vlády, že chce, aby v budúcom programovom období boli do zdravotníctva investované zásadne väčšie prostriedky. Či už v rámci samostatného operačného programu alebo v rámci iných budúcich operačných programov. Takže tento zámer vlády tu určite je," dodal Škorvaga.

Podľa vedúceho oddelenia pre Slovensko na Generálnom riaditeľstve pre regionálnu politiku Európskej komisie Chistophera Todda patrí Slovensko pri čerpaní eurofondov z hľadiska zazmluvnenia projektov k priemeru Európskej únie. Problém má však z hľadiska čerpania. Kým Slovensko dosiaľ vyčerpalo 38 percent z alokovaných zdrojov, celoúnijný priemer je 44 percent. "Ale stále je ešte dosť času - do konca roka 2015 - aby sa na projekty vyčerpalo 100 percent," povedal Todd.

Utorková konferencia "Operačný program Zdravotníctvo v projektoch" bola zameraná na prezentáciu úspešne zrealizovaných projektov z opatrenia Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia špecializovaných nemocníc. Celkovo bolo v rámci tohto projektu podporených 11 projektov špecializovaných zdravotníckych zariadení, svoje projekty na konferencii prezentovalo Národné rehabilitačné centrum Kováčová, Národný ústav reumatických chorôb Piešťany a ORL Humenné.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.