Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Operačné strediská ZZS testujú monitorovanie záchraniek

Kategória: Spravodajstvo

Operátori v jednotlivých Krajských operačných strediskách záchrannej zdravotnej služby uvidia on-line na monitore pohyb záchraniek, ako i to či majú zapnutý maják.

BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Krajské operačné strediská záchrannej zdravotnej služby (ZSS) budú po novom on-line monitorovať pohyb záchraniek. Zdravotnícki operátori uvidia v reálnom čase aktuálnu polohu každej sanitky v kraji, či smeruje na zásah, do nemocnice, alebo sa vracia na stanicu, či je voľná alebo s pacientom, ako i to či má zapnutý maják. "Pohyb ambulancií je monitorovaný priamo na mapovom podklade, operátor uvidí, akou rýchlosťou sa pohybujú, koľko kilometrov a aký čas im potrvá, kým dorazia na miesto udalosti, čo je dôležité pre smerovanie posádok," vysvetlil hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel. Projekt je aktuálne v testovacej fáze. Ostrá prevádzka sa má začať v prvom štvrťroku 2014.

Sledovanie záchraniek by malo byť predovšetkým na prospech pacienta, keďže operátori vďaka tomu, že vidia polohu záchranky, dokážu na miesto udalosti poslať tú, ktorá sa tam dostane čo najrýchlejšie. "Čiže slúži to na zlepšenie dostupnosti záchrannej zdravotnej služby," zhodnotil hovorca OS ZZS. 

Záchranky sú po technickej stránke už pripravené, ako Chmel uviedol počas decembra sa doinštaloval lokalizačný systém do všetkých vozidiel záchrannej zdravotnej služby. Monitorovacie zariadenia zabezpečilo OS ZZS SR poskytovateľom zadarmo. Hodnotu dodávky automatickej lokalizácie vozidiel (AVL) vyčíslilo na sumu 800 tisíc eur na obdobie dvoch rokov. Ako však Chmel podotkol, Slovak Telekom, a.s. za tieto služby záchranárom neúčtuje nič. Podľa jeho slov ide o obchodnú kompenzáciu za problematickú zmluvu, ktorú uzatvorilo bývalé vedenie organizácie v hodnote 3,2 mil. eur so spoločnosťou Slovak Telekom v januári 2012 a s ktorou sa súčasné vedenie nestotožnilo. 

"Uzavretie dodatku k zmluve o dobudovaní komunikačnej infraštruktúry Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky z januára 2013 zabezpečilo využívanie AVL systému vo vyše 400 vozidlách záchrannej zdravotnej služby, a to bez finančného navýšenia platnej obchodnej zmluvy," skonštatoval Chmel s tým, že AVL systém tak záchranná zdravotná služba využíva dva roky zadarmo. Predchádzajúcemu dodávateľovi služieb, ktorý ich poskytoval do roku 2010, platilo operačné stredisko 30 tisíc eur mesačne. 

Monitorovanie víta aj Asociácia záchrannej zdravotnej služby. Ako uviedol jej prezident Ján Šteso, vytvoria sa tak podmienky na ďalšie zlepšenie organizácie a dostupnosti ambulancií na území Slovenska. "Satelitné monitorovania vozidiel záchrannej zdravotnej služby v každom prípade prispeje k poskytovaniu vysokokvalifikovaných služieb záchranárov, ktorých úlohou je zachraňovať životy ľudí a navracať im poškodené zdravie," uviedol Šteso. Ako dodal, lokalizačné zariadenia slúžia zároveň ako i navigačný systém.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.