Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Opozícia kritizuje návrh platieb za poistencov štátu

Kategória: Spravodajstvo

Opoziční poslanci s ministerkou diskutovali o percente, ktoré bude štát odvádzať za svojich poistencov na zdravotných odvodoch.

BRATISLAVA 30. októbra (SITA) - Sú len dve možnosti, ako sa platby za poistencov štátu na budúci rok dostanú na úroveň štyroch percent, a to buď administratívnym znížením počtu poistencov alebo dodatočnou úpravou rozpočtu pri jeho schvaľovaní v parlamente. Myslí si to podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný. Poukazuje na to, že v návrhu najdôležitejšieho zákona roka je mesačná platba nastavená na 3,82 percenta, čo je najmenej za posledných desať rokov, keďže doposiaľ žiadna vláda nešla pod štyri percentá.

Ako uviedol, za poistencov štátu pôjde podľa aktuálneho návrhu do budúcoročného rozpočtu o 131 mil. eur menej ako v tomto roku a o 206 mil. eur menej ako v roku 2012. Poukázal aj na to, že v prvom návrhu rozpočtu na rok 2014 dával štát na svojich poistencov o 53 mil. eur viac, ako je tomu v súčasnosti. "Čiže od augusta do októbra zobrali 53 miliónov za poistencov štátu a potom ich niekto v decembri veľkolepo predloží ako riešenie," povedal Novotný. 

Ako podotkol exminister zdravotníctva a poslanec za KDH Ivan Uhliarik, na poistencov štátu, kam sa radia najmä nezamestnaní, ženy na materskej dovolenke, dôchodcovia a deti, pôjde pri 3,82 % len niečo cez 30 eur mesačne. Podľa neho je to žalostne málo. "Ministerka to rieši tak, že zaťaží ľudí, ktorí pracujú. A toto už nie je možné, aby vláda Roberta Fica zaťažovala obyvateľov vyššími daňami, vyššími odvodmi," skonštatoval Uhliarik. Viac peňazí do sektora by podľa rozpočtu mali priniesť práve ekonomicky aktívne osoby. 

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská trvá na to, že hranica štyroch percent bude zachovaná. Ako uviedla, každý minister by bol rád, ak by dostal viac, musia však žiť v ekonomickej realite. "Na pôde ministerstva financií sme sa jasne dohodli, že tento rozpočet vzhľadom na to, že naozaj nie je dostatok zdrojov celkovo v štáte, nebude upravovať vyššiu sumu, ale zostáva to na sume štyri percentá," uviedla 

Podľa poslanca strany Smer-SD a taktiež bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho by štát mal smerovať k piatim percentám, ale to, čo je podstatné, sú celkové zdroje, ktoré bude mať zdravotníctvo budúci rok k dispozícií. Tie budú podľa Zvolenskej oproti tohtoročnému rozpočtu o 95 mil. eur vyššie. Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.