Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Oživenie kúpeľníctva v Sobranciach zastalo na pozemkoch

Kategória: Spravodajstvo

Spoločnosti Kúpele Sobrance sa roky nedarí získať pozemky, na ktorých chce postaviť nové kúpeľné sanatórium. Slovenský pozemkový fond tvrdí, že ich nemôže predať lebo nebol naplnený žiadny právny titul.

BRATISLAVA 25. marca (SITA) - Oživenie kúpeľníctva v Sobranciach naráža na problémy s pozemkami. Spoločnosť Kúpele Sobrance s.r.o. má peniaze aj projekt nového kúpeľného sanatória pripravené, podľa jej konateľa Andreja Šimkuliča nemajú však kde stavať. Budovu s kapacitou 200 lôžok naplánovali pri starých kúpeľných objektoch, ktoré sú zavreté od roku 2004. Podľa prvotného harmonogramu sa s kopaním základov malo začať vlani na jar. Spoločnosť verila, že dovtedy sa jej podarí pozemky od štátu odkúpiť. Nestalo sa.

Slovenský pozemkový fond (SPF) jej v decembri minulého roka zaslal zamietavé stanovisko. SPF konštatoval, že predať nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu môže, len ak je naplnený jeden z titulov, ktoré sú uvedené v osobitných predpisoch. "SPF nemohol realizovať predaj štátnych pozemkov na výstavbu v katastrálnom území Sobrance a v katastrálnom území Horňa spoločnosti Kúpele Sobrance s.r.o., nakoľko k 10. decembru 2013 nebol naplnený žiadny právny titul, v zmysle ktorého by bolo možné tento predaj uskutočniť," uviedla Darina Pinterová z kancelárie generálneho riaditeľstva SPF. 

Andrej Šimkulič sa snaží pozemky získať už štyri roky, medzičasom sa obrátil na premiéra i ministra pôdohospodárstva. Oslovil aj mesto Sobrance s prosbou, aby ono požiadalo o pozemok, podľa jeho slov však odpoveď nedostal. "V Sobranciach asi nepotrebujeme mať nič, čo by mohlo fungovať a prilákať turistov. Akurát som z toho znechutený a frustrovaný," povedal. Opätovne plánuje osloviť SPF, ak nepochodí, alternatívu vidí v susediacom pozemku, ktorý je vo vlastníctve niekoľkých fyzických osôb. "Ja to ešte nevzdávam, do projektov som vložil 45 tisíc eur, doma mám 50-centimetrovú zložku papierov a nemám nič," zhodnotil situáciu Šimkulič. 

Pre projekt sa mu podarilo získať investora zo Švajčiarska, ktorý už v kúpeľníctve podniká. Spolu s ním plánujú do kúpeľného sanatória preinvestovať 20 mil. eur. Ďalších 18 mil. eur by malo smerovať na aquapark, s ktorým počítajú v druhej fáze projektu. Šimkulič podotýka, že po realizácii oboch etáp by si v kúpeľoch našlo prácu približne dvesto ľudí, čo by regiónu s vysokou nezamestnanosťou pomohlo. Už v súčasnosti mu podľa jeho slov chodia žiadosti o prijatie do práce od lekárov i sestier. 

O staré liečebné budovy investori záujem nemajú pre ich vysokú cenu ako i pre ich zlý stav. "To sú budovy, ktoré sa môžu akurát tak sanovať. Statik povedal, že to je úplne zbytočná investícia," skonštatoval konateľ spoločnosti Kúpele Sobrance. 

V kúpeľoch sa liečili zažívacie problémy, kožné ochorenia ako aj pohybové ústrojenstvo. Podľa Šimkuliča ide o výnimočné kúpele, ktoré sú akýmsi spojením kúpeľov v Bardejove, Smrdákoch a Piešťanoch. "Tá voda, to bahno má neopísateľné liečebné účinky," dodal.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.