Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Parlament schválil skokový nárast platov v zdravotníctve

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Národná rada Slovenskej republiky dnes schválila komplexné a razantné zvýšenie ohodnotenia zdravotníkov v ústavnej zdravotnej starostlivosti a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Ide o najvyšší nárast platov za poslednú dekádu. Zároveň, prvýkrát sa všetky zdravotnícke povolania dočkali systematizovaného platového nastavenia, ktoré zohľadňuje prax, odbornosť, náročnosť a zodpovednosť jednotlivých povolaní.

Pri zmenách v zdravotníctve vnímame lekárov, sestry, záchranárov a všetkých zdravotníkov ako najbližších partnerov. Pri nastavení systému ohodnotenia sme rokovali so všetkými zainteresovanými stranami. S odbormi, stavovskými organizáciami, komorami, združeniami a ďalšími relevantnými organizáciami. Ich postoje sa na podarilo zosúladiť do komplexného návrhu,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva. 
 
Od budúceho roka tak bez príplatkov automaticky dosiahne začínajúci lekár zvýšenie platu o 279 eur, začínajúca sestra o 202 eur. Lekár so špecializáciou a dvadsať ročnou praxou bude mať plat vyšší o 421 eur, sestra o 444 eur. Navýšenie ohodnotenia sa však týka aj záchranárov, farmaceutov, laborantov, sanitárov a ďalších zdravotníckych povolaní.
 
Podľa slov ministra sa zvýšením platov odstráni nespravodlivosť voči zdravotníkom, no zdravotníctvo čelí ďalším problémom, ktoré je nevyhnutné riešiť. Preto rezort rozbehol okrem iného aj zmeny vo využívaní zdravotných odvodov, zavádza transparentný systém financovania úkonov a spustil motivačnú finančnú schému na vznik nových ambulancií všeobecného lekárstva.
 
„Dnes musíme intenzívne riešiť situáciu, kedy dvetisíc lekárov podalo výpovede. Ich odchod zo systému by na dlhšiu dobu skomplikoval poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo viacerých regiónoch. Spoločne s Lekárskym odborovým združením však predovšetkým cítime zodpovednosť za našich kolegov – lekárov vo výpovedných lehotách. Preto musíme s odborármi nájsť reálne a konštruktívne riešenia, aby nám zo systému nevypadli. To si skutočne neželá nikto,“ pokračuje Vladimír Lengvarský. 
Požiadavky odborárov sa podľa rezortu vo veľkej miere prekrývajú s riešeniami, ktoré už sú rozbehnuté. Na ich realizácii bude ministerstvo pracovať aj naďalej za akýchkoľvek okolností.
 
„Ide o riešenia pre zdravotníctvo. Teraz ide o konštruktívnosť, triezve očakávania a chuť sa vzájomne dohodnúť na reálnych krokoch,“ uzavrel minister.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.