Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Penta kupuje lekárne a farmaceutického distribútora v Česku

Kategória: Spravodajstvo

Lekárenský reťazec Lloyds je tretím najväčším v Českej republike. Jeho lekárne by sa mali stať súčasťou siete Dr. Max.

BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Stredoeurópska investičná skupina Penta kupuje sieť 55 lekární Lloyds a štvrtého najväčšieho lekárenského veľkodistribútora v Čechách, spoločnosť Gehe. Penta sa dohodla na kúpe s vlastníkom uvedených spoločností s firmou Celesio AG, pričom transakciu v objeme 84,5 mil. eur bude musieť odsúhlasiť ešte český protimonopolný úrad.

Lloyds je tretím najväčším lekárenským reťazcom v Českej republike. Jeho lekárne budú integrované do spoločnosti Česká lékárna, a.s, ktorá prevádzkuje sieť lekární Dr. Max. "Prostredníctvom siete Dr.Max uskutočňujeme konsolidáciu lekární v Strednej Európe. Aj preto bol pre nás reťazec Lloyds spolu s významnou distribútorskou spoločnosťou Gehe veľmi zaujímavým cieľom. Veríme, že konsolidácia trhu v lekárenskom odvetví prispeje k lepšej kvalite a dostupnosti služieb pre pacientov," povedal investičný riaditeľ Penty Václav Jirků. Podľa generálneho riaditeľa Dr. Max Pavela Vajskebra integrácia lekárni Lloyds podporí ich cieľ stať sa najdostupnejšou sieťou lekární ako cenou tak i kvalitou služieb. V akvizícií Gehe zase vidí príležitosť uplatniť model z Dr. Maxa na veľkoobchodnom trhu.

Lekárne Lloyds s.r.o. boli založené v roku 1993. Súčasný vlastník Celesio-Haniel Group ich kúpil v roku 2000. Väčšina lekární je umiestnená v nákupných centrách a v poliklinikách. Ich obrat dosahuje 55,7 miliónov eur.

Gehe Pharma Praha. spol. s.r.o. má v Českej republike 17 -percentný podiel na trhu s príjmami vo výške 420 mil. eur a je štvrtým najväčším farmaceutickým veľkodistribútorom.

Sieť lekární Dr. Max je jednotkou ako v Čechách (20 % podiel) tak i na Slovensku (15 % podiel). K jednej z najväčších lekárenských sietí patrí aj v Poľsku. Investičná skupina Penta tento projekt vlastní od roku 2004. Vo viac ako 450 lekárňach pracuje vyše 2000 zamestnancov, ktorí denne obslúžia cez 80 tis. zákazníkov.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.