Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pfizer potvrdil záujem o prevzatia konkurenta AstraZeneca

Kategória: Spravodajstvo

Americký farmaceutický gigant Pfizer uviedol, že ponuky na začatie rozhovorov o jednej z najväčších akvizícií vo farmaceutickom priemysle britská skupina odmietla, firma podľa svojho vyhlásenia zvažuje ďalší postup.

LONDÝN 28. apríla (SITA, Reuters) - Americký farmaceutický gigant Pfizer v pondelok potvrdil záujem o prevzatie britského konkurenta AstraZeneca. Prvú ponuku firma predložila v januári a zopakovala ju 26. apríla. Začatie rozhovorov o jednej z najväčších fúzií vo farmaceutickom sektore však AstraZeneca v oboch prípadoch odmietla. Vo vyhlásení pre londýnsku burzu Pfizer ďalej uviedol, že 5. januára za jednu akciu AstraZeneca ponúkol 46,61 britských libier, čo bolo o zhuba 30 % viac ako vtedajšia trhová cena.

Americká spoločnosť podľa svojho vyhlásenia zvažuje ďalší postup. Akcie AstraZeneca v piatok uzatvorili na úrovni 40,80 GBP za kus a trhová hodnota spoločnosti tak podľa agentúry Reuters dosiahla 51,5 mld. GBP. 

AstraZeneca je druhou najväčšou farmaceutickou skupinou vo Veľkej Británii. Pred blížiacim sa koncom patentov na niektoré z jej najlepšie predávaných liekov sa o firme často hovorí ako o možnom cieli prevzatia. Spoločnosť však vyvíja nový prípravok na liečbu rakoviny, čo by mohlo vysvetľovať záujem zo strany Pfizeru. Americkej firme totiž tiež budú končiť patenty vrátane patentu na liek proti cholesterolu. 

Poslednú veľkú akvizíciu uskutočnil Pfizer v roku 2009 kúpou amerického konkurenta Wyeth za 68 mld. USD. 

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.