Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Platnosť e-receptov nie je nekonečná

Kategória: Spravodajstvo

 Elektronické recepty boli na Slovensku zavedené od 1. januára 2018.

Bratislava 27. júna (TASR-OTS) - Až do 1. januára 2022 platí prechodné obdobie, kedy ostávajú v platnosti aj recepty v papierovej forme. Napriek tomu, že tzv. e-recepty sú v praxi už viac než rok, mnohí pacienti zabúdajú na skutočnosť, že ani platnosť receptov v ich elektronickej forme nie je, rovnako ako v prípade papierových receptov, nekonečná.
      Členovia lekárnickej sekcie Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) upozorňujú, že sa v praxi často stretávajú s problémom, kedy si pacienti prídu vybrať potrebné lieky po skončení platnosti e-receptu. Liek mu však v tom prípade nemôžu vydať z objektívnych príčin. Pre pacienta to následne znamená zbytočné opakované kontaktovanie lekára alebo osobnú návštevu lekára.
      Samotná platnosť elektronického receptu je obmedzená rovnako, ako bola a stále je, aj pri všetkých typoch papierových receptov, ktoré sa paralelne používajú, až do skončenia prechodného obdobia.
      V praxi to znamená, že platnosť elektronického receptu je obmedzená v prípade receptov z pohotovosti na 24 hodín. V prípade výberu antibiotík na 3 dni. 
      Pri predpise omamných a psychotropných liekov je platnosť e-receptu 5 dní. 
      Platnosť pri výbere štandardných receptov ostala, tak ako v prípade papierových receptov, 7 dní. 
      Výnimkou z tohto procesu je tzv. opakovaný elektronický recept, ktorý môže mať platnosť až 12 mesiacov. V tomto prípade sa recept automaticky vygeneruje v systéme v lehote, ktorá bola stanovená lekárom. Tieto e-recepty sú vypisované najmä pacientom, ktorí bojujú s chronickými ochoreniami a majú vhodne nastavenú liečbu. O vypísaní opakovaného receptu musí lekár upovedomiť pacienta.
      Na rozdiel od pôvodných papierových receptov nemá lekárnik žiadnu možnosť nahliadnuť do predpísaného elektronického receptu po skončení jeho platnosti. Na základe tejto skutočnosti, nevie pacientovi poskytnúť akékoľvek informácie týkajúce sa jeho obsahu, t.j. aký liek mu bol  predpísaný, v akej veľkosti balenia, kto a kedy mu ho predpísal a aké bolo lekárom odporúčané užívanie.
      Tzv. e-recepty sú vydávané pacientom na základe ich rodného čísla, k čomu stačí predloženie preukazu poistenca. 
      ADL zároveň upozorňuje, že predpísané lieky si môžu pacienti vybrať v ktorejkoľvek lekárni. 
      E-recepty nemôžu a nie sú nikdy smerované do systému konkrétnej lekárne, ale po vypísaní lekárom, takýto recept smeruje ako záznam na zabezpečené centrálne úložisko, do ktorého má prístup každá lekáreň na Slovensku. 

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.