Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Počet voľných miest v zdravotníctve v EÚ narastá

Kategória: Spravodajstvo

Podľa európskeho monitoru voľných pracovných miest, narastá v sektore zdravotníctva počet pracovných príležitostí. Vlani sa v zdravotníctve zamestnalo takmer milión ľudí.

BRATISLAVA 9. septembra (SITA) - Napriek tomu, že celkový počet voľných pracovných miest v krajinách EÚ v minulom roku poklesol, sektor zdravotníctva zaznamenal opačný trend. Dokazujú to údaje európskeho monitoru voľných pracovných miest (EVM), podľa ktorých narastá dopyt po pracovníkoch v oblasti zdravotnej starostlivosti. Zamestnanosť v tomto sektore vzrástla od roku 2008 do 2012 každoročne o dve percentá. Vlani sa v zdravotníctve zamestnalo takmer milión ľudí. "Je to výsledok kombinácie účinkov starnutia populácie, pokroku v technológiách a liečebných postupoch, očakávania kvalitnejších služieb a väčšieho dôrazu na preventívnu starostlivosť," uvádza Európska komisia na margo zvyšujúceho sa dopytu.

Medzi najrýchlejšie rastúce zdravotnícke zamestnania v období medzi prvým štvrťrokom 2011 a posledným štvrťrokom 2012 sa dostali osobná starostlivosť, špecialisti v ošetrovateľstve a pôrodníctve, technici v oblasti zdravotníctva a farmácie, ako aj zubní lekári, farmaceuti a fyzioterapeuti.

"Najnovšia správa potvrdzuje, že zdravotnícka starostlivosť je jedným zo sektorov s najväčším potenciálom pre tvorbu pracovných miest, a teda aj sektorom, kde je nutné naliehavo investovať do odbornej prípravy," uviedol komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie László Andor. Komisia však zároveň upozorňuje na to, že niektoré krajiny budú musieť riešiť starnutie pracovnej sily v zdravotníctve. Poukazuje napríklad na Bulharsko a pobaltské štáty, kde viac ako 40 percent pracovníkov je vo veku 50 až 64 rokov.

V sektore zdravotnej starostlivosti je zamestnaný približne jeden z desiatich pracovníkov v EÚ. Podľa EVM dáva prácu zhruba 60 percentám zdravotníckeho personálu v únii Nemecko a Spojené kráľovstvo.

Európsky monitor voľných pracovných miest je štvrťročný bulletin, ktorý uverejňuje Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.